Okunma

Facebook Hesabınız Çalınmasın


14 Ocak 2008 Pazartesi 22:00
Facebook Hesabınız Çalınmasın

Facebook hesaplarınızı ele geçirmek için son günlerde yaygınlaşmaya başlayan phishing (yemleme) saldırılarına karşı bilinçli olun. F-Secure güvenlik blog’unda da belirtilen Facebook Phishing saldırıları, kullanıcılar arasında hızla yayılmaya başladı. Hesabınızda ki wall’lar (sonradan eklenen uygulamalar) aracılığıyla bu tuzak, kendisine kolayca kurban bulabiliyor. Wall alanınıza bir bağlantı bırakılıyor ve siz, oraya girmeye çalıştığınızda sizi Facebook.com için kullandığınız e-posta adresiniz ve şifrenizi soran bir sayfa ile karşılıyor. Kullanıcı bilgilerinizi girdiğiniz takdirde de tüm bilgileriniz kötü niyetli kişiler tarafından ele geçiriliyor.


Facebook üzerinde bulunan özel mesajlarınız bile,
çalınan hesaplarınız için ağlamanıza yeterli gelebilir.

Halen Önlem Alınmadı

Bu eklenti, halen aktif olarak çalışıyor. Kötü niyetli kişiler de ele geçirdikleri Facebook hesaplarından yararlanarak, daha fazla yayılmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Bunun için, kişi listesinde bulunan herkesin wall (Funwall gibi) adreslerine benzer phishing uygulamasının barındığı sayfanın linkini bırakıyor.


Sizden istenen her yerde bilgileri girmeyin. Mutlaka URL
(Adres satırını) kontrol edin ve emin olduğunuzda girin.

Ne Yapmak Gerekir?

Dostlarınızdan geldiğini düşündüğünüz her bağlantıya tıklamayın. Sizden e-posta adresinizi ve şifrenizi isteyen her alana, bu bilgileri girmeyin.

:: Facebook, ne kadar güvenli? Forumda tartışıyoruz. Siz de katılın.

Yazan: Olcay Kük
SDN http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 yorum - “Facebook Hesabınız Çalınmasın”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  arkadaşlar benim face gitti peki nasıl geri alabilirim

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

   Facem çalındı nasıl alabilirim

 2. SDN Okuru dedi ki:

  facebook da neymiş zaten amele kaynıyo bi bu eksikti.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  arkadaşıma katılıyorum bu tamamen finans olayı
  finansörler CIA ve MOSSAD

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Facebook CIA tarafından finanse edilmektedir biraz araştırırsanız MOSSAD’ın işin için olduğununuda anlarsanız.Resimlerdeki “tag “olayı tamamen şüpheli isimlerin izinin sürülmesi amaçlı, son dönemdeki en yaratıcı 5. kol faaliyetidir.
  Niçin tamamı yada yarısı satılabilecek bir şiketin sadece %1inin elden çıkması sağlandı? Buluş sahibine suspayı, buluş üzerinde tam kontrol…son dönemde karşılaştığım en cover operasyon…

 5. SDN Okuru dedi ki:

  kötü niyetli kişileri ıslah etmek lazım…

 6. SDN Okuru dedi ki:

  yer iyi şeyi kötü niyete kullananlarla dolu internet…korkunun ecele yafası yok…
  sadece facebook da deil arkadslar her zaman mail adresini her yere yazmaın…

" Facebook Hesabınız Çalınmasın konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Facebook Hesabınız Çalınmasın ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Facebook Hesabınız Çalınmasın ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "