Okunma

Facebook’tan skandal sonrasında köklü değişiklik!


04 Nisan 2018 Çarşamba 20:47
Facebook’tan skandal sonrasında köklü değişiklik!

Facebook, 50 milyon kullanıcıya ait verilerin izinsiz alınmasıyla ortaya çıkan güvenlik skandalı nedeniyle, bir hafta içerisinde 50 milyar doların üzerinde değer kaybı yaşarken, kullanıcıların gözünde oldukça kötü bir konuma yerleşti.

Dünya genelinde Facebook hesaplarının silinmesi için başlatılan kampanyalara Elon Musk gibi isimler bile dahil oldu. ABD başkanlık seçimlerini ve Brexit referadumunun sonucu etkileyen Cambridge Analytica skandalının ardından Facebook, hizmet koşullarını ve veri politikalarını güncellediğini açıkladı.

Facebook, hizmet koşullarını ve veri politikalarını daha anlaşılır hale getirmek için güncelliyor. Değişiklik sonrasında Facebook, Instagram, Messenger ve diğer ürünlerle hangi verilerin toplandığı ve nasıl kullandığının detaylar paylaşılacak.

Facebook hizmet koşulları ve veri politikaları güncelleniyor!

Marketplace, bağış toplama aracı, canlı ve 360 videolar ve yaratıcı fotoğraf efektleri gibi ürünler ile ilgili bilgiler, hizmet koşulları ve veri politikalarına eklenecek. İnsanların geçmişte yaptığı gizlilik seçimlerinde ise değişmeyecek.

Facebook, herkesin oldukça farklı bir kullanım deneyimine sahip olduğunu vurguluyor. Bu nedenle hizmet koşulları ve veri politikalarına kişiselleştirilmiş deneyimin nasıl çalıştığı hakkında detaylı bilgiler eklenecek.

Bu verilerin Facebook tarafından nasıl kullanıldığı ve insanların gördüğü paylaşımların, reklamların ve kendilerine önerilen gruplar, arkadaşlar ve sayfaların kişiselleştirilmesi için neden gerekli olduğu açıklanacak.

Üyelerine ait bilgileri hiçbir zaman kimseye satmadığını ve insanların bilgilerini güvenli tutma sorumluluğuyla hareket ettiğini belirten Facebook’un, bilgi paylaştığı tüm durum ve koşullar daha net bir biçimde açıklanacak.

Kötüye kullanımlarla nasıl mücadele edildiği ve şüpheli aktivitelerin nasıl incelendiği ayrıntılı bir biçimde açıklanacak. Bir hafta içerisinde gerçekleşmesi beklenilen bu değişiklikler ile ilgili insanların görüşleri alınmaya devam ediliyor.

Facebook hizmet koşulları ve veri politikalarını güncellemeyi tamamladığında, söz konusu belgeleri yayınlayarak insanlardan yeni hizmet koşulları ve veri politikalarını kabul etmelerini isteyecek.

:: Facebook hizmet koşulları değişikliği hakkında siz ne düşünüyorsunuz?
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Facebook’tan skandal sonrasında köklü değişiklik! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Facebook’tan skandal sonrasında köklü değişiklik! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Facebook’tan skandal sonrasında köklü değişiklik! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "