Facebook için 3 Önemli Yenilik


09 Nisan 2014 Çarşamba 14:00
Facebook için 3 Önemli Yenilik

Geçmiş hatalarından ders çıkarıp, kullanıcı mahremiyetiyle ilgili yenilikler yapmayı alışkanlık edinen Facebook, gizlilik ayarlarınızda yine, yeni, yeniden güncellemeler yapıyor. Kullanıcı kitlesi 1,2 milyar kişiye yaklaşan sosyal medya devi, gizlilik ile ilgili ayarlamaları yapmadan önce 27 farklı dilde günlük 4 binin üzerinde anketi değerlendirdiğini de açıkladı.

İlk olarak iOS uygulamasında “topluluk seçimi” özelliği sol üst bölüme alınarak, gönderilerinizin kimler tarafından görülebileceğini daha kolay ayarlamanız sağlanıyor. Aktif olarak test edilen ikinci adımda ise, Facebook’un web sürümünde paylaşılan topluluğun seçildiği ayarlar üzerinde çalışılıyor. Tüm seçenekleri aynı boyutta göstermek yerine, en popüler olan iki seçeneği (Herkese Açık ve Arkadaşlar) daha ön plana çıkaracak:

Dikkatsiz Paylaşımlar Azalacak

Facebook’un gizlilik ile ilgili yapmayı planladığı en önemli güncelleme ise, “gizlilik kontrolü” özelliği olacak. Bu sayede gönderilerini Herkese Açık ayarıyla paylaşan kullanıcılar, arada bir açılır pencere mesajıyla karşılaşıp, paylaşımlarının herkes tarafından görüntülenebildiğini öğrenecek ve bu ayarları korumak isteyip istemediklerini seçebilecekler.

Günde 80 trilyonu aşkın gizlilik denetlemesi yaptığı belirtilen Facebook için, paylaşımlarınızın kazara yanlış kişiler tarafından görülmesi büyük önem taşıyor anlaşılan. Bakalım bu yeni düzenlemeler, bugüne kadar gizlilik hakkında kafası sürekli karışan Facebook kullanıcılarını doğru yola iletebilecek mi.

:: Facebook gizlilik ayarlarınızı kontrol ediyor musunuz?
yazarErhan Kahraman

ShiftDelete.Net'in ilk günlerinden itibaren ekibin bir parçası olan Erhan, uzun bir süre metin yazarı olarak içerik deneyimini zenginleştirdikten sonra tekrar yuvaya döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

9 yorum - “Facebook için 3 Önemli Yenilik”

 1. TEGİN dedi ki:

  Bir siteye üye olduğum da ya da bir program kurduğum da yaptığım ilk iş ayarlarına bakmak ve düzenlemektir.

 2. Xaretius dedi ki:

  Twitter ve YouTube’un aldığı "Özel hayatın mahremiyeti" adı altındaki yasaklardan dolayı Bay Zuckerberg bayağı korkmuş gibi görünüyor bana sorarsanız. Ben biraz daha çizgisini sabit tutup, olası bir yasaklanma durumunda savaşacağını açıkca belirtmesini beklerdim. Demek ki kapitalizm bizim Mark’ı da esiri etmiş kendine. Yazık.

 3. surmelim37 dedi ki:

  Çoğu kişinin özellikle sadece mobil olarak kullanan arkadaşların herkese açık bir biçimde paylaşım yapmaları. Bunlar ne yapmaya çalışıyor dediğim olaydır.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  mobil uygulamada buton kaynıyor azcık ufaltsalar ,aşağı yukarı gezınırken tıklıyorsun yanlışlıkla,geçen ajdar ın klibini beğendim yanlışlıkla yazık insanlara

 5. x10minirom dedi ki:

  Çok fazla bir şey ifade eder mi?

 6. SDN Okuru dedi ki:

  bu bana geleli nerdeyse 1 ayı geçiyor 😀

 7. neskalii dedi ki:

  Daha dün denk geldim şaşırdım çok basit olmuş gerçekten….

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Reklamlara ağırlık vericekleri gibi bilgilerinin 3.şahış reklam şirketlerine satılmasından şikayetçi olmamaları için yapılan bi adım ***** sizi uyarmıştık,fakat siz yinede herkese açık gönderilerinizi kontrol etmediniz” 😀

 9. SDN Okuru dedi ki:

  tabi herkese ayrı gidecek aileye ayrı arkadaşlara ayrı 😀

" Facebook için 3 Önemli Yenilik konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Facebook için 3 Önemli Yenilik ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Facebook için 3 Önemli Yenilik ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "