Okunma

Facebook İçin Sahte Hesap Ürettiler


03 Mart 2010 Çarşamba 11:30
Facebook İçin Sahte Hesap Ürettiler

Sosyal ağ çılgınlığını başlatan Facebook, sanal dolandırıcılar için de büyük bir ekmek kapısı. Yeni Facebook dolandırıcılığı ise Trend Micro güvenlik firması tarafından ortaya çıkartıldı. Şirketin, Kıdemli Güvenlik Danışmanı Rik Ferguson, fark ettiği bu durumu blogunda yayınlayarak tüm dünya tarafından öğrenilmesini sağladı.

Sanal dolandırıcılar, Facebook sayesinde sosyalleşmek isteyen insanlara gerçekte var olmayan Gold üyelik satmaya çalışıyor.

Kullanıcılara elektronik posta atan bu sanal dolandırıcılar, insanlara daha işlevsel ve reklamlarından arındırılmış bir Facebook sözü veriyor. Tamamen, ciddi bir reklam postası gibi hazırlanmış olan bu iletilerde, ünlü sosyal ağın sözde Gold versiyonunu anlatan resimler bile bulunuyor.

Bu elektronik postalara kanan kullanıcılar da iletinin içinde bulunan ilgili linke tıkladıkları zaman ise karşılarına sahte Facebook sayfası çıkıyor. Dolandırıcılar tarafından hazırlanmış olan sitede, sözde Gold kullanıcılar tarafından yazılmış özel mesajlar bile bulunuyor.

Sahte Facebook’a inanmayanı vampirle kandırıyorlar

Ancak işin komik yanı ise  bu büyük tezgahı düzenleyen dolandırıcıların basit imla kurallarına dikkat etmeyecek kadar dikkatsiz olmaları. Sayfa dolaşan, kullanıcılar biraz dikkat ettikleri zaman sahte Facebook‘un her yerinde imla hataları ve yanlış yazımlarla karşılaşıyor.

Durumdan haberdar olmayan kullanıcılar ise, sahte Facebook’u gezerken bir yandan da bu yenilikleri arkadaş listesindeki herkese mesaj olarak yollayan bir sisteme de katılmış oluyorlar. Sanal dolandırıcılar bu sayede insanların birbirine olan güvenini de bir silah haline getirmiş oluyor.

Bu tezgaha kanmayacak kadar tecrübeli olan kullanıcılar için ise, dolandırıcıların farklı yöntemleri bulunuyor. Örneğin, şu sıralar popüler olan kurtadam ve vampir teması bu sanal korsanların elinde bir silaha dönüşüyor.

Kurtadam mısın vampir mi? adlı testle kullanıcıların ilgisini çeken dolandırıcılar,anketin sonuçlarını görmeleri için insanlardan cep telefonu numaralarını vermelerini talep ediyor. Bu tuzağa kanan kişiler ise, hiçbir sözleşmeyi kabul etmedileri alde her ay  10 euroluk bir abonelik bedeli ediyorlar.

:: Sahte Facebook ile gerçeğinin arasındaki farkları anlayabilir misiniz? Bu tarz tuzaklara hiç denk geldiniz mi?

 

 
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Facebook İçin Sahte Hesap Ürettiler konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Facebook İçin Sahte Hesap Ürettiler ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Facebook İçin Sahte Hesap Ürettiler ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "