Okunma

Facebook İkinci Çeyrekte Ne Yaptı?


28 Temmuz 2012 Cumartesi 13:12
Facebook İkinci Çeyrekte Ne Yaptı?

İnternet kullanıcılarının vazgeçilmezleri arasında yer alan sosyal ağ Facebook cephesinden gelişmeler gelmeye devam ediyor. Açıklanan son verilere göre 955 milyon üye sayısına ulaşmayı başaran site devasal bir kullanıcı ağını elinde bulunduruyor.

Yakın dönemde HTC ile ortak bir telefon üreteceği konuşulan servis gündemi meşgul ederken beklenen resmi açıklama CEO M.Zuckerberg‘ten gelmiş ve iddialar yalanlanmıştı. Böylesi bir durumun söz konusu olmadığını belirten genç yönetici, gerekli işletim sisteminin hazırlanmasının dahi en az 2 yıl alacağını sözlerine ekledi.

Diğer taraftan servis içerisindeki düzenlemelerini sürdüren ekip kısa süre önce çıkardıkları “Öneri Kutusu” ile site ve blog sahiplerini sevindirmişti. Çalışma performansını düşürmeyen şirket bu sefer verim raporu olan ikinci çevrek sonuçlarını açıkladı.

Buna göre -992 milyon doları (%84) reklamlardan olmak üzere- 1.18 milyar dolar gelir elde eden platform yaklaşık295 milyon dolar net karın sahibi oldu. Hisse başı düşen kar oranı ise 0.12 cent olarak belirlendi.

Veriler Beklentilerin Üzerinde

Facebook’un ikinci çeyrek verileri analistlerin tahminlerinin üzerinde çıktı. Zira borsaya açıldıktan sonra beklenmeyen düşüşler ile değer kaybı yaşayan sosyal ağ açılışta istenilen ivmeyi yakalayamadı. Araştırmalar şirketin 1.15 milyon dolar gelir, 921 milyon dolar net kazanç ve hisse başı 0.12 dolar kar oranları çıkacağını işaret ediyordu.

Bunun yanı sıra en büyük ortaklarından Zynga’nın da öngörülen değerlerin altında kalması Facebook hisselerini de etkiledi ve NASDAQ’da şu sıralar 23.97 dolardan işlem görmeye başladı.

Borsa sonrası istenmeyen sarsıntılar yaşayan Zuckerberg ve ekibi durumu mümkün olan en kısa sürede toparlamak zorunda olduklarının farkında. Bunun için çeşitli satın alımlarla geleceğe yatırım yapan sosyal ağ kimi ortaklıklar ile sıkıntılı günlerin geçeceğine inanıyor. Bakalım gözde site nasıl bir yol izleyecek.

:: Facebook’un geleceği sizce nasıl olacak? Konu hakkındaki düşüncelerinizi paylaşın.

 
yazarCihan PEHLİVAN

'Teknoloji tutkusu dinmek bilmeyen öğrenci' olarak tanınan yazarımız, sosyal medya ve internet gündemini adeta bir gölge gibi takip ediyor. Ek olarak çeşitli yazılım ve servis incelemeleriyle SDN okurlarına faydalı ipuçları veriyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Facebook İkinci Çeyrekte Ne Yaptı? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Facebook İkinci Çeyrekte Ne Yaptı? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Facebook İkinci Çeyrekte Ne Yaptı? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "