Okunma

Facebook ile Hayatı Değişen İnsanlar


04 Ağustos 2012 Cumartesi 14:46
Facebook ile Hayatı Değişen İnsanlar

Sanal dünyanın önde gelen isimlerinden Facebook cephesi yenilik haberleriyle karşımıza çıkmaya devam ediyor. Yayınladığı son açıklama ile sayfalar için hedef kitleli gönderi sistemini tanıtan servis, böylece istenilen kullanıcı grubuna özel yayın yapılmasının önünü açtı. Diğer taraftan Zaman Tüneli’nin artık zorunlu olduğunu açıklayarak eleştirilerin hedefi haline gelen platform tasarım çalışmalarını da son sürat devam ettiriyor.

955 milyon kullanıcıya sahip olan Facebook, artık internete girdiğimizde ilk olarak ziyaret ettiğimiz sitelerin başında geliyor. Profillerini sık sık kontrol eden kullanıcılar yenilik ve güncellemelerden geri kalmak istemiyorlar. Sosyal ağ kavramını hayatımıza sokarak her geçen gün yaşantımızda daha fazla rol almaya başlayan site bu sefer oldukça ilginç bir servisle karşımıza çıktı.

“Facebook Hikayeleri” başlığı ile duyurulan yeni hizmeti yayına alan yetkililer alışılmışın dışında bir proje ile adından söz ettiriyor. Buna göre kişilerin Facebook sayesinde değişen yaşamlarını, sosyal ağın onlara kazandırdıklarını konu edinen hikaye servisi gerçek yaşamdan kesitler sunuyor.

Örneğin yayınlanan “Hatırlamak” isimli ilk videoda, Hindistan’ın Yeni Delhi bölgesinde yaşayan Mayank Sharm’ın 2010 yılında geçirdiği rahatsızlığın (menenjit) sinir sisteminde meydana getirdiği hasar sonucu ilk 27 yılını hatırlayamaması konu ediniyor.

Geçmişe dair anılarını unutan Sharm bunun için Facebook’u kullanıyor. “Tanıyor Olabileceğin Kişiler” fonksiyonu ile sırasıyla diğer sosyal ağ kullanıcılarına durumunu açıklayan bir mesaj atıyor. İletinin sonuna “Sizi tanıyor muyum?” diye soru cümlesi ekleyen hasta böylelikle yavaş yavaş arkadaşlarını bulmaya başlıyor. Zamanla geçmişine ait video ve fotoğrafları da ortaya çıkan Mayank Sharm’ın hayatında Facebook’un önemi bu şekilde vurgulanuyor.

http://vimeo.com/moogaloop.swf?clip_id=46441896&force_embed=1&server=vimeo.com&show_title=0&show_byline=0&show_portrait=0&color=00adef&fullscreen=1&autoplay=0&loop=0

Dilerseniz siz de sosyal ağ hakkında ilginç hikayenizi göndererek listedeki yerinizi alabilirsiniz. Video görüntüler için Vimeo servisini kullandığı görülen Facebook, böylelikle insan yaşamına olan dokunuşlarını yayınlayarak sadece sıradan bir servis olmadığının altını çiziyor.

  • Facebook Stories servisine ulaşmak için buraya tıklamanız yeterli.

:: Facebook Hikayeler servisi hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizin böylesi bir ilginç hikayeniz var mı?

  
yazarCihan PEHLİVAN

'Teknoloji tutkusu dinmek bilmeyen öğrenci' olarak tanınan yazarımız, sosyal medya ve internet gündemini adeta bir gölge gibi takip ediyor. Ek olarak çeşitli yazılım ve servis incelemeleriyle SDN okurlarına faydalı ipuçları veriyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Facebook ile Hayatı Değişen İnsanlar”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Ne kadar da gerekliydi…

  2. zoki dedi ki:

    arkadaşımda böyle bir proje peşindeydi facebook taş koydu…

" Facebook ile Hayatı Değişen İnsanlar konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Facebook ile Hayatı Değişen İnsanlar ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Facebook ile Hayatı Değişen İnsanlar ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "