Okunma

Facebook İnsanları Gerginleştiriyor mu?


01 Aralık 2010 Çarşamba 19:01
Facebook İnsanları Gerginleştiriyor mu?

Cenovis ilaç firmasının yaptığı ankete göre, ankete katılan sosyal ağ kullanıcılarının yüzde 63‘ün de normal hayatlarına göre sosyal ağ sitesine üye olduktan sonraki hayatlarında stres artışı tespit edilmiş.

Anket katılımcılarının yüzde 37‘si sürekli olarak ağa bağlanmak için stres altında oldukları belirmiş ve katılımcıların yüzde 35’de mesajlarına cevapların gelmesini beklerken stresli olduklarını belirtmişler.

Anket katılımcıların yüzde 13′ü ise günlük olarak durumları ile ilgili yapılan yorumları okurken aşırı stres altına girdiklerini belirtmişler.

Araştırmada yer alan katılımcıların bir çoğu Facebook sosyal ağını kullanmalarının nedenini, “neler oluyor etrafınızda anında öğreniyoruz” olarak açıklıyor. Hatta bu cevabı veren kullanıcılar dışarı çıktıklarında ilk merak ettikleri şeyin “Facebook‘ta neler yazıldığı veya paylaşıldığı” olduğunu söylüyorlar.

Araştırma sonuçları gösteriyor ki özellikle kadınların günlük olarak Facebook’da durumlarını güncellerken erkelerden fazla stres altında kalıyorlar. Hatta ankette yer alan katılımcılardan üniversite öğrencisi Venville, sınavlarına çalışabilmek için kız kardeşinden Facebook şifresini değiştirmesini ve kendisine söylememesini istemiş.

Venville “kendisini Facebook kullanırken daha fazla sosyal hissettiğini hatta artık cep telefonunu bile kullanmaya gerek kalmadığını, parti ve diğer organizasyonlar için sadece Facebook üzerinden davetler yapıldığını” söyledi.

:: Facebook sizi de gerginleştiriyor mu?
yazarGökhan Saltık

ShiftDelete.Net, günlük 230.000 aşan ziyaretçi sayısı ile Türkiye’nin en büyük teknoloji sitesidir. 5 sene önce kurulan site 173.393 üyeye sahiptir. İçeriğini her geçen gün geliştiren ShiftDelete.Net sürekli büyüyen yapısıyla dikkat çekmektedir.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Facebook İnsanları Gerginleştiriyor mu? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Facebook İnsanları Gerginleştiriyor mu? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Facebook İnsanları Gerginleştiriyor mu? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "