Facebook, iOS 14’e bir ekleme yapmak istiyor


27 Eylül 2020 Pazar 11:00
Facebook, iOS 14’e bir ekleme yapmak istiyor

Facebook ve Apple arasında zaman zaman gerilen zaman zaman gevşeyen bir ilişki bulunuyor. Bu ilişkinin temelinde ise aslında iOS yazılımı yatıyor. Facebook, Apple’ın kendi uygulamalarını öne çıkartmak için diğer uygulamaları sümen altı ettiğini söylüyor. Facebook şimdi de Apple’ın yeni yazılım güncellemesi iOS 14’e bir ekleme yapmak istiyor.

Facebook ve Apple arasında neler oluyor?

Kısa bir süre önce iPhone’lara gelen yazılım güncellemesiyle isteyen kullanıcılar iOS 14‘e geçiş yapmıştı.

iOS 14 ile birlikte Apple katı uygulama politikasını yumuşatmış ve Gmail’i varsayılan e-mail uygulaması olarak ayarlama özgürlüğünü getirmişti. Bu özellik iOS 14 ile bazı teknik ayarlama sorunlarıyla karşılaşmış olsa da iOS 14.0.1 güncellemesiyle bu sorun çözülmüştü. Tam da bu noktada Facebook’a değinmek gerekiyor.

Facebook da böyle bir ayarlamaya izin veren Apple’ın diğer uygulamalarında da buna geçiş yapmasını istiyor. Apple’ın cihazlarında varsayılan mesajlaşma uygulaması olan iMessage ve Mesajlar uygulamalarının da isteyen kullanıcılar tarafından başka uygulamalarla değiştirilmesini ve bu noktada Facebook’un mesajlaşma uygulamasının da ayarlanabilir olmasını talep ediyor.

Facebook ve Apple

Temel olarak, Facebook’un bu talebi, Android buna izin veriyorsa, Apple’ın iOS tarafında neden izin veremeyeceği gerçeğinden kaynaklanıyor. Android’de kullanıcılar, varsayılan mesajlaşma uygulaması olacak üçüncü taraf bir uygulama seçme özgürlüğüne sahip bulunuyor. Bu hizmet aynı zamanda telefonlara gönderilen gönderilen SMS’lerini (mesajlarını) da alabildiği anlamına geliyor.

Öte yandan, Apple’ın Mesajlar uygulaması ve iMessage, yazılımının ayrılmaz bir parçası olarak sunuluyor. Apple, iPhone ve iPad’deki kullanıcılarına tamamen güvenli, tamamen şifrelenmiş bir Mesajlaşma hizmeti sağladığını aktarıyor. Kullanıcılar tarafından bu mesajlaşma uygulamasının değiştirilmesi noktasında bir talep gelirse Apple’ın bu talebi dikkate alacağı söylenirken, şu an için Facebook’un ortaya attığı bir fikir olarak kalıyor.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi Gazetecilik bölüm ikinciliği mezunu, üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada görev alıp haber düzenleyen editör, yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp, ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Facebook, iOS 14’e bir ekleme yapmak istiyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Facebook, iOS 14’e bir ekleme yapmak istiyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Facebook, iOS 14’e bir ekleme yapmak istiyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
  2. 2 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
  3. 3 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
  4. 4 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?
  5. 5 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
  6. 6 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!
  7. 7 Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar
  8. 8 En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme
  9. 9 Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk
  10. 10 Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor! Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor!