Okunma

Facebook iPad Uygulaması Mercek Altında


11 Ekim 2011 Salı 09:35
Facebook iPad Uygulaması Mercek Altında

Facebook’un iPad’in çıkışından beri beklenen tablet uygulaması sonunda geldi. Hatırlarsanız, geçtiğimiz ay sonu yayınladığımız haberde, uygulamanın 4 Ekim etkinliğinde tanıtılabileceğini belirtmiştik. Etkinlikte ortaya çıkmadı fakat çıkış tarihi olarak tahminler yerini buldu ve iOS 5 öncesi App Store’daki yerini aldı.

iPad sahibi değilseniz, Facebook’un iPad versiyonu neden bekleniyordu sorusunu sorabilirsiniz. Çünkü iPad üzerinden Facebook’a internet tarayıcısı, yani Safari üzerinden erişilebiliniyordu. Fakat site haliyle görüntülediğimiz için tabletlerin özelliğini kullanamıyordu. Ayrıca birçok Facebook kullanıcısının en çok kullandığı özellik olan sohbet kısmı da Safari ile kullanılamıyordu.

aşka yazılımcılar tarafından birçok Facebook Chat uygulaması yazılsa da tam randımanlı çalıştığını söylemek güç olur. Facebook iPad uygulaması ise iPad üzerinden Facebook’un hemen hemen her özelliğini kullanmamızı sağlıyor.

Biz de sizler için Facebook iPad uygulamasını bütün özellikleriyle test ettik.

Yeni menü sistemi

Facebook iPad uygulaması ile birlikte yeni bir sistem gelmiş oldu. Daha önceden ortaya çıkan Facebook Spartan projesinde olduğu gibi üç adet çizgiden oluşan tuşa basıldığında sol tarafta bir menü açılıyor. Bu menü sayesine Facebook’ta gezinmek oldukça kolaylaşıyor.

iPad uygulamasında menüye ulaşmak için aslında tuşa basmaya gerek yok. Uygulamayı parmağınızla sağa çektiğiniz zaman menü otomatik olarak karşınıza çıkıyor. Bu sistemin Facebook’un mobil sayfalarındaki en önemli özelliği olduğu belirtelim. iPad uygulamasıyla birlikte iPhone uygulaması da bu menü sistemine geçti. Aynı şekilde bugün yenilenen mobil tarayıcı versiyonunda da bu menü sistemi yer alıyor. Fakat sağa kaydırma yöntemi sadece iPad versiyonunda işe yarıyor. Geri kalanlarda tuşa basmak gerekiyor.

Açılan menüden Facebook’un her yerine ulaşabiliyorsunuz. Profilinize ulaşmak için başka bir menü olmadığı için de sadece burayı kullanmanız gerekiyor. Takip ettiğiniz gruplar ve sayfalara da buradan ulaşılıyor.

Haber Kaynağı

Facebook’un en önemli özelliği belki de haber kaynağıdır. Kullanıcıların en çok vakit geçirdikleri yer diyebiliriz. Arkadaşların ve grupların gönderilerinin sıralandığı yer olan haber kaynağı, Facebook iPhone uygulamasının daha büyük hali ile karşımızda. Fotoğraflar, videolar uygulama içinde görüntülenebildiği gibi linkler de yine uygulama içindeki tarayıcı ile açılıyor. Bu sayede yeni sayfa açmak ya da uygulama dışına çıkmak gibi bir durum söz konusu değil. Safari’de videoları başa alamama sorunu, bu uygulama ile de halledilmiş durumda. Gönderilerin yanındaki artı tuşuna basarak gönderiyi beğenebilir ya da yorumlayabilirsiniz.

Uygulama dikey ve yatay olmak üzere iki şekilde de kullanılabiliyor. Dikey tuttuğunuz zaman sadece haber kaynağını görebiliyorsunuz.

Sohbet

iPad’i yatay haliyle tuttuğunuzda ise sağ tarafta sohbet kısmı ortaya çıkıyor. Buradan çevrimiçi arkadaşlar ile sohbet etmek mümkün. Çevrimdışı olmak için de sohbet yazısının yanındaki ayar tuşunu kullanmanız gerekiyor. Sohbet kısmının yatay tutulduğunda ortaya çıktığını ve sadece haber kaynağı sayfasında bulunduğunu belirtmem gerekiyor. Haber kaynağı dışındaki hiçbir sayfada sohbet kısmı gözükmüyor.

Mesajlaşma

Bildiğiniz gibi Facebook, mesaj ile sohbet kısmını birleştirmişti. Sohbetin bütün kayıtları mesaj kısmında gözüküyor, keza mesajda yazılanlar da sohbet ekranı açıldığında gözüküyordu. Bu yüzden haber kaynağı dışında sohbet etmek istediğiniz zaman mesaj kısmını kullanmanız gerekiyor. Merak etmeyin bütün sayfaların sol üst köşesinde bulunan mesaj ikonuna tıkladığınızda sayfa değiştirmeden hızlı bir şekilde mesajlaşabiliyorsunuz.

Bildirim

Facebook bildirimleri; yorumları, beğenileri, etiketlerinizi takip etmenizi sağlıyor. Bildirimlerin kullanışlı olması da takibi kolaylaştıran en büyük unsur. Şuana kadar iPad’de Safari üzerinden bildirim takibi pek kolay olmuyordu. Bu uygulama ile sorun kökünden çözülmüş. Sol üst tarafta mesaj ikonunun yanında bulunan bildirim ikonu ile son 12 bildiriminizi görebiliyorsunuz. 

Ayrıca uygulamanın iOS’un bildirim sistemini kullandığını da hatırlatalım. Uygulamayı ilk açtığınızda sizden bildirimler için izin isteyecek. Eğer verirseniz, tıpkı iPhone uygulamasın olduğu gibi size yeni yorum veya mesaj geldiğinde uygulamada olmasanız bile bildirim mesajını alabileceksiniz. Özellikle iOS 5 ile birlikte gelecek olan bildirim merkeziyle bu özellik çok daha kullanışlı olacak. iPad’in üst kısmını aşağı doğru çektiğinizde Facebook’tan yeni bildirim gelip gelmediğini görebileceksiniz.

Profil

Facebook yakın zamanda profil sayfalarını değiştiriyor. Birçok kişi şimdiden zaman tüneli tasarımına geçti bile. Fakat Facebook iPad uygulamasında zaman tünelinden eser yok. Hatta şuan yayında olan profil sayfasından da basit bir tasarıma sahip. Gönderileriniz tamamını basit haliyle görebildiğiniz sayfanın sol tarafında mevcut profil resminiz, altında ise duvar, hakkında, fotoğraflar ve arkadaşlar seçenekleri bulunuyor. Aslında Facebook’da en basit haliyle yapabildiklerimiz sıralanmış durumda.

Yeni bir gönderi yapmak, fotoğraf yayınlamak da oldukça kolay. Gönderilerimizin en üstünde bulunan duruma tıklayarak yeni bir gönderi yapabilir (link de ekleyebilirsiniz), ya da fotoğrafa basarak ister yeni çekip ister de mevcut fotoğraflardan biri seçerek duvarınıza yükleyebilirsiniz. Safari ile oldukça zahmetli olan işlemler uygulama ile oldukça kolay hale gelmiş.


Durum güncelleme


Fotoğraf yükleme

Fotoğraf Albümü

Fotoğraf albümünün görüntüsü iPad’in fotoğraf albümüne benzese de kullanımı parmak hareketleri gerektirmiyor. Sadece albümünün üzerine tıklayıp açmak gerekiyor. Açtıktan sonra parmak hareketleriyle ileri ve geri gidilebiliyor. Yine parmakla küçültme hareketi yapıldığında albümden çıkılıyor.

Arkadaşlar

Facebook arkadaşlarınıza iki şekilde ulaşabiliyorsunuz. Birincisi profilinizde bulunan arkadaşlar seçeneğinden, ikincisi ise uygulamayı sağa çektiğinizde açılan menüden. Fakat menüden ulaştığınız arkadaşlar sayfasının şuan için sorunlu olduğunu ve otomatik olarak kapandığını belirtmem gerek. Bu yüzden profiline bakmak istediğiniz arkadaşı arama kısmını kullanarak aramanızı tavsiye ediyorum.

Oyun ve uygulamalar

Gelelim uygulama ile gelmesi beklenen en büyük özellik olan Facebook oyunlarına. Uygulama sayesinde oyunlara ulaşmak mümkün. Fakat uygulama içinden oyun oynamak mümkün değil. Sadece eğer oyunların iOS uygulaması varsa sizi oraya yönlendiriyor. İndirdikten sonra Facebook hesabınızla giriş yapıp oynayabliyorsunuz. Fakat bu sistemin pek de sağlıklı işlemediğini belirtmem gerekiyor. Çünkü bazı oyunlar App Store’da paralı olduğundan sorun çıkabiliyor. Yani bilgisayarda Facebook üzerinden bedava oynadığınız oyunların iPad’e uygulamasını indirmek için ücret ödemeniz gerekebiliyor.

Facebook bu sistemin iOS’a büyük katkı sağlayacağını düşünüyor. Facebook üzerinde oyun oynatan firmaların, oyunlarını iOS’a uygulama olarak geliştirmesine ön ayak olacak. Aynı zamanda oyunu indiren iOS kullanıcıları, Facebook hesaplarıyla giriş yapacağı için yine Facebook kazanmış olacak. Aslında bu sistem başarılı olursa Apple, Facebook ve oyun geliştiricisinin yararına olacak diyebiliriz.

Facebook içinde yer alan küçük uygulamaların bazılarına iPad uygulaması içinden ulaşmak mümkün. Uygulamanın ismine tıkladığınızda küçük bir pencerede uygulamayı kullanabileceksiniz. Kullandığınız uygulamalar ya da oyunlar için ekranı sağa çekip açılan arama kısmını kullanmanız gerekiyor.

Sonuç

Facebook iPad uygulamasını genel olarak değerlendirdiğimizde derdimize derman oluyor diyebiliriz. iPad’in çıkışıyla birlikte beklerken neden çıkması bir buçuk sene kadar uzadı bilemiyoruz fakat şuanki haliyle Facebook kullanımını oldukça kolaylaştırıyor. Özellikle sağlıklı işleyen bir sohbet sisteminin gelmesi, en yararlı özelliklerinden biri.

Yazı içinde belirttim, fakat tekrar hatırlatmakta yarar var. Facebook’un bütün mobil tarafı yenilenmiş durumda. Facebook iPad uygulamasının yanı sıra iPhone uygulaması da yeni sisteme göre güncellendi. Uygulamaları App Store üzerinden indirebilirsiniz.

Aynı şekilde tarayıcıdan ulaşabileceğini mobil sitesi de tamamı HTML5 ile tasarlanmış ve yine uygulama sistemiyle oluşturulmuş. 

Facebook’un 350 milyon mobil kullanıcısının olduğunu da belirtelim.

:: Facebook iPad uygulamasını beğendiniz mi?

 
yazarYusuf Canpolat

Teknolojiyle bütünleşmiş halde yaşamakta olan yazar iPhone'unu yanından hiç ayırmaz. Her an her yerde internete bağlıdır ve aynı zamanda sıkı bir konsol oyuncusudur.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Facebook iPad Uygulaması Mercek Altında”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Berbat ya, hiç hosuma gitmedi. Oncekinden farki yok gibi. Sohbeti zaten baska uygulamalar ile yapabiliyorduk. Sayfa adminleri hâlâ sayfaya video yükleyemiyor. Ayrica mobil site gorunumunde, oysa PC Görünümü daha hoş..

  2. celalim93 dedi ki:

    geç kalınmış bir uygulama

" Facebook iPad Uygulaması Mercek Altında konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Facebook iPad Uygulaması Mercek Altında ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Facebook iPad Uygulaması Mercek Altında ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "