Facebook ‘İslamafobik’ içerik davası ile karşı karşıya


2 gün önce eklendi
ABONE OL
Facebook ‘İslamafobik’ içerik davası ile karşı karşıya

Sosyal medya devi Facebook, geçtiğimiz günlerde yaşadığı veri skandalının ardından ikinci bir şok yaşıyor. Şirket, müslüman karşıtı içeriklerin kaldırılmadığı gerekçesiyle ABD’de sivil toplum kuruluşu ”Muslim Advocates” tarafından dava edildi.

Muslim Advocates, davanın gerekçesini Facebook’un müslüman karşıtı nefret söylemlerinin bulunduğu içerikleri kaldırmadığı, şirketin politikalarına göre yanlış ve yanıltıcı beyanda bulunması olarak gösterdi.

”Eylemler Facebook üzerinden düzenleniyor”

Muslim Advocates, Facebook’un etkinlik sayfalarında müslümanlara yönelik eylemler ve saldırıların düzenlendiğini iddia ediyor. Hatta sivil toplum kuruluşu, Facebook’un Myanmar’daki Rohingya soykırımı, Hindistan’daki toplu Müslüman katliamlarını ve Sri Lanka’da Müslümanları hedef alan isyan ve cinayetleri düzenlemek için kullanıldığını iddia etti.

Muslim Advocates, ”Şirket her türlü nefret söylemini ve politikalarını ihlal eden içerikleri anında kaldırdığını söylüyor ancak müslümanlara yönelik nefret söylemleri şikayet edildiği halde hiçbir şekilde kaldırmıyor” dedi.

facebook

Facebook’u daha önce ABD Temsilciler Meclisi uyarmış

Sivil toplum kuruluşunun sözcüsü Eric Naing yaptığı açıklamada, ”Facebook, platformdaki tehlikeli nefret söylemlerini engellemek için anlamlı adımlar atmak yerine, soykırıma katkıda bulunan Müslüman karşıtı nefret içeriklerini korumak için sorumluluğu gülünç teknikler kullanan üçüncü kişilere atıyor.” ifadelerini kullandı.

Bu dava akıllara geçtiğimiz aylarda ABD Temsilciler Meclisi‘nden Facebook CEO’su Mark Zuckerberg‘e gönderilen bir uyarı mektubunu akıllara getirdi. Gönderilen mektupta ABD’li yetkililer, Facebook’un Müslüman karşıtı nefret içeriklerini kaldırma konusunda oldukça yavaş olduğunu, bu tarz söylemlerin geniş kitlelere ulaşmadan kaldırılması gerektiği yazıyordu. Gönderilen mektupta “Facebook, çocuk pornosu ve aşırılıkçı şiddete ilişkin içeriklerin yüzde 99’unu zamanlıca engellediği için övünüyor. Platform aynı performansı, Müslüman karşıtı olan ya da bir etnik ya da dini grubu hedef alan nefret söylemleri için de göstermeli.” ifadeleri kullanıldı.

Facebook’a açılan bu dava hakkında ne düşüyorsunuz, fikirlerinizi yorumlarda bizimle paylaşabilirsiniz.
yazarTunahan Karakış

İlk bilgisayarını 7 yaşında edinen Tunahan, o günden itibaren teknolojiye ve video oyunlarına karşı hep ilgili oldu. Yakın zamanda yolu SDN ile kesişen Tunahan, edindiği bilgileri insanlarla paylaşmayı seviyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 gün önce

Sosyal medyada ve haber kanallarında öyle bir Türk ve müslüman düşmanlığı var ki anlatamam. Geçen yıl hem Yunanistan’da hem de Türkiye’de hissedilen orta şiddette bir deprem olmuştu. Yunanlılar için taziye mesajları atanlar, Türkler için adeta zil takıp oynadılar. Belçika’da ikamet ediyorum. Bu durum Hindistan gibi antik çağı yaşayan bölgelerde hayal edemeyeceğiniz kadar vahimdir. Işimiz çok zor.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
20 saat önce

Haberi yine Türk’lüğe bağlayan bir yorumcu daha…
Herkes bize cephe almış, dünya herşeyiyle bize karşı gelmek, bizi bitirmek için çabalıyor (!) falan falan..

" Facebook ‘İslamafobik’ içerik davası ile karşı karşıya konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Facebook ‘İslamafobik’ içerik davası ile karşı karşıya ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Facebook ‘İslamafobik’ içerik davası ile karşı karşıya ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi
  2. 2 Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor
  3. 3 Anker Nebula deneyim merkezini gezdik Anker Nebula deneyim merkezini gezdik
  4. 4 Asus ROG Phone 5 inceleme Asus ROG Phone 5 inceleme
  5. 5 Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı? Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı?
  6. 6 Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi! Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi!
  7. 7 Toplantıların vazgeçilmezi: Poly Studio USB inceleme Toplantıların vazgeçilmezi: Poly Studio USB inceleme
  8. 8 Hepsiburada'dan 1.600.000 TL'lik araba almayı denedik! Hepsiburada'dan 1.600.000 TL'lik araba almayı denedik!
  9. 9 Maskelerden kurt çıkıyor mu? Denedik! Maskelerden kurt çıkıyor mu? Denedik!
  10. 10 Ultra güçlü Monster Tulpar T5-V21.5 inceleme! Ultra güçlü Monster Tulpar T5-V21.5 inceleme!