Okunma

Facebook izlenme rakamları yanıltıyor!


11 Aralık 2016 Pazar 12:00
Facebook izlenme rakamları yanıltıyor!

Facebook’un canlı yayınlarında ve reklam gösterimlerinde büyük bir sorun ortaya çıktı ve Facebook şimdi sorunun çözümü konusunda daha fazla şeffaflık sağlayacağını duyurdu.

Sorun, görüntülenme rakamlarındaki hatadan kaynaklanıyor. Bu hata, gösterimleri olduğundan çok daha yüksek gösteriyor.

Her gördüğünüz rakama inanmayın

Sosyal medya servisi bazı paylaşımlardaki görüntülenme rakamlarında sorun olduğunu kabul etti ve sorunu düzeltti ancak özellikle Live videolar ve reklam gösterimleri konusundaki sorun çözülemiyor.

Özellikle Live videolara verilen reaksiyonlar konusunda tam bir karmaşa yaşanıyor. Facebook, kullanıcıların videoya reaksiyon vermek için ekrana her dokunuşunu, bir tekil reaksiyon olarak gösteriyor. Oysa tekil reaksiyon sayıları bu rakamdan çok altında duruyor.

Sosyal medya servisi, sorunun neden kaynaklandığını şu anda anlayabilmiş değil. Çözüm için üzerinde çalıştığını belirtse de henüz hatanın kaynağını tespit edemediği için zaman veremiyor. 

Öte yandan sorun düzeldiğinde, videolardaki tekil reaksiyon sayılarının %25 oranında düşmesi bekleniyor. Toplam reaksiyon sayısında ise %500 oranında artış olacağı düşünülüyor. 

Özellikle reklam verenler için bu rakamlar çok önemli olduğu için, Facebook’un güvenilirliğini kaybetmeden rakamlar konusundaki kargaşayı çözmesi gerekiyor. 

:: Facebook Live servisini kullanıyor musunuz?
yazarTolga Deniz

Teknolojiyle iç içe yaşayan, dünyayı birlerin ve sıfırların arkasından gören ama yaşamdan da kopmayan, boş zamanlarında Los Angeles'ın altını üstüne getiren, bir gün yeniden Türkiye'ye dönme hayalini hep taze tutan kendi halinde bir insan.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

8 yorum - “Facebook izlenme rakamları yanıltıyor!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  facebook un canlı yaynlarını hep suriyeden yapıyorlar ne garip iş heryer savaş yeri ama şebekeler ful çekiyor

 2. SDN Okuru dedi ki:

  bizim paralı verdiğimiz reklamlardaki değerler ne olacak 🙁

 3. SDN Okuru dedi ki:

  her işe el atarsam böyle olur

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Birde bu izlenme oranlarından para kazanıyorlar.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Attığınız başlığa sizi yaa sakat ne lan sanayide ustalarla muhabbet mi ediyorsun?

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Birde Youtube a rakip olacak. Ancak vine a rakip olur. Vine nın sayıları bile Facebook tan doğru.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  İzle geç, sayısını ne yapıcan.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Konu dışı olacak ama; neden İstanbul'daki patlama hakkında ve canımızdan parça olan şehitlerimiz hakkında SDN ailesi sessiz kalıyor? Benim bildiğim SDN ailesi olaya ilişkin taziye mesajı yayınlardı.

" Facebook izlenme rakamları yanıltıyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Facebook izlenme rakamları yanıltıyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Facebook izlenme rakamları yanıltıyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "