Okunma

Facebook’ta Kaç Kişiyi Tanımıyoruz?


05 Şubat 2016 Cuma 09:45
Facebook’ta Kaç Kişiyi Tanımıyoruz?

Facebook’ta var olan ritüellerden biridir. Tanımadığınız biri sizi bularak, arkadaş olarak eklemiş, siz de kabul etmişsinizdir. Varlığından bile haberiniz olmadığı insanların sayısını ise Facebook açıkladı.

Hiçbir şekilde bir bağınız olmayan yalnızca 3.5 kişi arkadaşlık listenizde yer alıyor. Bu profilde daha fazla sayıda insan barındırdığınızı düşünebilirsiniz. Fakat, arkadaşlarınız vasıtası ile de olsa, o kişilerle bir bağınız var.

Facebook’un Flajolet-Martin algoritmasını kullanarak yaptığı hesaplamalarda, sosyal medya ağlarındaki küçük grup ilişkilerinde, bir sanal ilişki mevcut.

İnsanlar her ne kadar birbirini tanımasa da, kendilerini bir sosyal gruba dahil etmek ya da ikili ilişkilerde bulunmak amacıyla birbirleri ile arkadaş oluyorlar.

Günümüz değer yargılarının bir getirisi olarak görülen bu davranış, dünya genelindeki ortalama göz önüne alındığında kişi başı 3.74 oluyor. Bu demek oluyor ki, arkadaş listenizdeki 3.74 kişiyi tanımıyorsunuz.

16-02/05/facebook-friends-1454662175.jpg

Sosyal medyanın, günümüz sanal ilişkilerini meydana getirdiğini ve düzenlediğini göz önüne alırsak, yapılan araştırma ve kullanılan algoritmanın var olan görünmeyen gerçeği aydınlattığını söyleyebiliriz.

Kaynak: Android Authority

:: Günümüz sosyal medya ilişkileri hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Facebook’ta Kaç Kişiyi Tanımıyoruz?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  tanımadıklarımızı da ekliyoruz bazen doğruyu söylemek lazım…

 2. SDN Okuru dedi ki:

  3.74 mü yoksa 3.5 mu haber biraz çelişkili 🙂

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Önce 3.5 diyorsunuz sonra da 3.74 diyorsunuz. Bi karar verin bence.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  ZIFIR *0*

" Facebook’ta Kaç Kişiyi Tanımıyoruz? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Facebook’ta Kaç Kişiyi Tanımıyoruz? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Facebook’ta Kaç Kişiyi Tanımıyoruz? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "