Facebook kripto para pazarına giriyor! İşte tarih


28 Kasım 2020 Cumartesi 16:18
Facebook kripto para pazarına giriyor! İşte tarih

Kripto para birimlerinin ve pazarının popülerleşmesi ile birlikte, büyük şirketler de bu pazar adım atmaya başladı. O şirketlerden birisi de yakından tanıdığımız ve aslında bir sosyal medya platformu olan Facebook. Uzun zamandır bu pazara girmek isteyen Facebook, kripto para çalışmalarına netlik kazandırmış durumda. Tabi bu süreç, Facebook’a ek olarak dünya çapındaki düzenleyicilerin de elinde.

Hala onay aşamasında olan Facebook’un kripto para birimi Libra, ilk etapta planladığı kadar etkili olmayabilir.

Facebook Libra ile kripto para pazarına giriyor

Facebook’un kripto para birimi Libra, uzun ve meşakkatli bir süreç yaşasa da yakın zamanda piyasaya sürülebilir. Libra’nın önünde geçmesi gereken birçok onay olmasına rağmen, kripto para biriminin Ocak 2021’de piyasaya sürülmesi bekleniyor. İlk olarak 2019 yılında açıklanan Libra, küresel anlamda çalışan Vısa ve Mastercard gibi çeşitli finansal şirketlerden önemli ölçüde destek aldı.

Facebook Libra

Ancak, Facebook ve kripto para birimi Libra üzerinde oluşan soru işaretleri de var. Kripto paraların en büyük özelliği, güvenilir ve tüketici gizliliğine önem veriyor olması. Ancak, Facebook’un geçtiğimiz yıllarda yaşanan veri çaldırma ve satma olaylarına baktığımız zaman bu konuda zayıf bir öz geçmişe sahip olduğunu görüyoruz.

Libra için daha önce pek çok kez sahte reklam yapıldı. Bu reklamlar Facebook tarafından kaldırılsa da güvenlik kurumlarının gözlerinden kaçmadı. Sahte reklamların artması üzerine PayPal, Visa, Mastercard, Stripe ve eBay gibi yüksek profilli Libra destekçileri güvenlik kurumlarının gözüne batmamak için teker teker projeden çekildiklerinin sinyallerini verdiler.

Bu sebeple Libra Derneği , uluslararası para birimlerinin değerlerine sabitlenmiş bir veya daha fazla sabit para birimi üretme kararı aldı ve bu da Libra’nın piyasaya daha erken girmesine yardımcı oldu. Avrupa’da olduğu gibi bazı bölgelerin katı kuralları sebebiyle, Libra’nın ABD doları tarafından desteklenen tek bir madeni para birimi olarak piyasaya sürülme ihtimali de var. Nihai hedef ise birkaç para birimi tarafından desteklenen tekil ve sentetik bir madeni paranın yaratılması.
yazarGorkem Say

Editörlük kariyerine SDN ile başlayan Görkem, aynı zamanda SDN Forum'da moderatörlük yapıyor. Eğitim hayatına bilgisayar mühendisliği okuyarak devam eden Görkem'in en büyük ilgisi ise bilgisayar donanımları.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Facebook kripto para pazarına giriyor! İşte tarih konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Facebook kripto para pazarına giriyor! İşte tarih ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Facebook kripto para pazarına giriyor! İşte tarih ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı
  2. 2 QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi
  3. 3 Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor! Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor!
  4. 4 Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik
  5. 5 SDN ofisi parayı ne yapıyor? SDN ofisi parayı ne yapıyor?
  6. 6 Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor! Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor!
  7. 7 Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti
  8. 8 Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi
  9. 9 300x zoom ile telefona yakından baktık! 300x zoom ile telefona yakından baktık!
  10. 10 A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik! A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik!