Okunma

Küresel Hükümet Talepleri Raporu Açıklandı


27 Ağustos 2013 Salı 14:10
Küresel Hükümet Talepleri Raporu Açıklandı

Milyarları bulan kullanıcısı bulunan Facebook, hükümetler tarafından sıkça rahatsız ediliyor. Tüm insanların konuştuğu ve paylaşım yaptığı bu platform, esasında en iyi bilgi kaynağı. Normalde size Facebook‘ta paylaştığınız bilgileri soran bir insana, bu bilgileri söylemezsiniz ama sosyal ağlara tüm özel bilgilerinizi yazıyorsunuz. İşte bu da hükümetlerin taleplerini artırıyor.

2013 yılının ilk altı ayına ait verileri kapsayan raporda Türkiye’den Facebook’a iletilen talep sayısı 96 olarak belirtildi.

Facebook bu taleplerin yüzde 47’sine yanıt verdi ki bunlar; Facebook’un kendi politikalarına uyumlu olan ve yasaların kısmi bilgi verilmesini zorunlu kıldığı taleplerdi.

Bu rakamlarla Türkiye; Fransa, İngiltere, Almanya, İtalya, İspanya gibi Avrupa ülkelerinden gelen taleplerin oldukça gerisinde yer alıyor. Örneğin; İtalyan hükümetinden Facebook’a iletilen talep sayısı 1.705 iken, bu rakam Fransa için 1.547, İngiltere için 1.975, Almanya için 1.886 ve İspanya için 479 olarak belirtiliyor. Raporu kapsayan dönemde sadece Amerika Birleşik Devletleri hükümetinden Facebook’a iletilen talep sayısı ise 12 bine yaklaşıyor.

Raporun genelinde belirtilen rakamlar, 1,1 milyar aylık aktif kullanıcı sayısına sahip olan Facebook’un, hükümet taleplerine olumlu cevap verdiği durumların görece oldukça küçük bir kullanıcı grubunu kapsadığını ortaya koyuyor.

Facebook, 26 Haziran 2013 tarihinde Türkiye kamuoyuna, kolluk kuvvetleriyle bilgi paylaştığına yönelik iddialara cevaben yaptığı açıklamada, Türkiye de dahil olmak üzere devlet otoritelerinden gelen bilgi taleplerinin yaşamsal ya da çocukları tehdit eden bir konu içermediği müddetçe kabul edilmediğini ve resmi yasal kanallara yönlendirildiğini belirtmişti. Açıklamada şu ifadeler yer almıştı:

“Facebook, protesto olaylarıyla bağlantılı olarak Türkiye’deki devlet otoriteleriyle herhangi bir kullanıcı bilgisi paylaşmamıştır. Genel olarak, Türkiye’deki devlet otoritelerinden gelen bilgi talepleri; yaşamsal ya da çocukları tehdit eden bir konu içermediği müddetçe (ki bu kapsamdaki talepler, bize ulaşan taleplerin çok küçük bir kısmını oluşturmaktadır) kabul edilmemekte ve resmi yasal kanallara yönlendirilmektedir. İnternet şirketlerinin Türkiye’deki asayiş otoriteleriyle daha sıklıkla kullanıcı bilgisi paylaşmasını gerektirebilecek yasal düzenleme önerileriyle ilgili endişelerimiz bulunmaktadır. Türkiye hükümetinin temsilcileriyle, bu hafta Silikon Vadisi’ne gerçekleştirecekleri ziyaret esnasında bir araya geleceğiz ve yasal düzenleme önerileriyle ilgili güçlü endişelerimizi kendilerine doğrudan da aktaracağız.”

Raporun tam metinine buradan ulaşabilirsiniz.

:: Sizce sosyal ağ firmalarının, bilgileri hükümetlerle paylaşması etik mi?
yazarTolga Küçükyılmaz

Çocukluktan beri iyi bir teknoloji takipçisi olan Tolga Küçükyılmaz, tekrar ShiftDelete.Net okurlarına en güncel teknoloji bilgilerini aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 yorum - “Küresel Hükümet Talepleri Raporu Açıklandı”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  illuminati değil abdnin bilmem ne bakanlıgı interneti izleyen bakanlık adı neydi unuttum 🙂

 2. SDN Okuru dedi ki:

  tapınak ,gören göz siz düşünün gerisini

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Türkiye nin talepleri deve de kulak gibi kalırken… Olaylarla ilgili facebook un abartılı açıklaması çelişkili… Açıklamalarda sanki birinci olan ülke Türkiye gibi lanse edilmiş…

 4. SDN Okuru dedi ki:

  he illuminati he.
  bizim millet herseyi biliyor ya.
  zaten biz elimizdeki bor madenini cikartsak varya dunya lideri olacaz da birakmiyorlar…
  he canim bi siz akillisiniz he.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Twitter olsa amerikadan sonra en çok talep eden ülke Türkiye olurdu 😀 korku napacaksın :D:D:D

 6. SDN Okuru dedi ki:

  illuminati

 7. SDN Okuru dedi ki:

  İlluminati
  !!!!!!!!

" Küresel Hükümet Talepleri Raporu Açıklandı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Küresel Hükümet Talepleri Raporu Açıklandı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Küresel Hükümet Talepleri Raporu Açıklandı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "