Okunma

Facebook Like Yerine Awesome Gelecekti!


07 Ekim 2010 Perşembe 15:05
Facebook Like Yerine Awesome Gelecekti!

Facebook şu an için resmi sayılara göre dünyanın en kalabalık sosyal ağı konumunda bulunuyor. 600 milyonu aştığı düşünülen üye sayısı, Facebook’un şüphesiz en önemli başarısıdır. Peki bu kalabalık sitede yer alan, ve neredeyse sitenin olmazsa olmazları arasına katılan “Like” (Türkçesiyle ‘Beğen‘) butonu, aslında başka isimle yer alacaktı deseydik, ne düşünürdünüz?

 

2009 yılında Facebook yetkililerinin siteye eklenmesini sağladığı “Like” butonu, aslında o tarihten tam 2 sene önce, 2007’nin sonlarına doğru siteye eklenecekti. “Like” yerine düşünülen isim de, Türkçede “Müthiş” anlamına gelen “Awesome” olacaktı. Ne var ki Mark Zuckerberg, her post’un altında “Awesome” yazmasının saçma olacağını düşündü ve proje o halde kaldı.

 

 

2007 Ekim‘inde bir diğer popüler sosyal ağ olan Friendfeed, her post’un altına “Like” butonunu ekledi. Bu buton, kullanıcılar tarafından çok beğenildi ve popülerliğe kavuştu. 2009’a gelindiğinde ise projeyi tekrar canlandıran Facebook yetkilileri, isim olarak “Like”‘ın daha popüler olacağına ve daha işlevini yerine getireceğine karar verdi. Böylece 2009 yılında Facebook da “Like” butonuna kavuşmuş oldu.

:: Facebook’ta yer alan “Beğen” butonunu sık sık kullanıyor musunuz?

 
yazarAkhun Aktosun

"İstikbal Göklerdedir" sözünü benimseyen Akhun, bir yandan astronomi okuyup, bir yandan da bilişim dünyasında kendine sağlam bir kariyer yapmaya çalışıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Facebook Like Yerine Awesome Gelecekti!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    barney stinson awesome! çalıntı.

" Facebook Like Yerine Awesome Gelecekti! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Facebook Like Yerine Awesome Gelecekti! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Facebook Like Yerine Awesome Gelecekti! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "