Facebook, News Corp.’a ödeme yapacak


16 Mart 2021 Salı 11:57
ABONE OL
Facebook, News Corp.’a ödeme yapacak

Facebook, Avustralya‘daki News Corp.’a bağlı kaynaklardan içerik kullanmasına izin verecek üç yıllık bir anlaşma imzaladı. Çok yıllık anlaşma, Avustralya ulusal gazetesi, news.com.au web sitesi ve Yeni Güney Galler’deki The Daily Telegraph, Victoria’daki Herald Sun ve Queensland’deki The Courier-Mail dahil olmak üzere şirketin sahibi olduğu birkaç Avustralya yayınını kapsıyor.

Reuters’ın da belirttiği gibi News Corp, teknoloji devlerinin içeriklerini kullanmak için yayıncılara ödeme yapmasını gerektiren yeni yasaların kabul edilmesinin ardından sosyal ağ ile bir anlaşmaya varan ilk medya kuruluşu oldu.

Facebook, nihayet anlaşmaya vardı

News Corp ve diğer kuruluşlarla hızlı bir şekilde anlaşma yapan Google‘ın aksine, Facebook bunu yapmayı erteledi ve hatta kullanıcıların ülkedeki haber bağlantılarını paylaşmasını bir süreliğine engelledi.

Şirket yasağı uyguladığında yanlışlıkla devlet sayfalarını, kâr amacı gütmeyen kuruluşları ve diğer medya dışı sayfaları engelledi. Bu hareketi ile Facebook’un “haber içeriğinin tanımına ilişkin net bir rehberlik sağlamayan” yasaları suçladığı düşünülüyor.

facebook-antitrost-davasi-icin-red-talebi-istedi

Birkaç gün sonra Avustralya Başbakanı Scott Morrison, şirketin yetkililerle yeniden görüşmeye başladığını duyurdu. Facebook, yetkililerin o zaman önerilen yasalarda bazı değişiklikleri kabul etmesinden sonra haber yasağını geri aldı.

Görünüşe göre Facebook, Haberler sekmesini içerikle doldurabilmek için anlaşmalar yapmaya hazır. News Corp duyurusunda, sosyal ağın Sky News Australia ile ayrı bir anlaşma imzaladığını da belirtti.

Reuters, Facebook’un Seven West Media Ltd ve rakibi Nine Entertainment Co Holdings Ltd ile de görüşmelerin ortasında olduğunu bildiriyor.
yazarHasan Karaüzüm

1999 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde öğrenci. İlgi alanı olan bilim ve teknoloji alanındaki gelişmeleri yakından takip ediyor. SDN aracılığıyla tecrübesini paylaşmayı seviyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Facebook, News Corp.’a ödeme yapacak konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Facebook, News Corp.’a ödeme yapacak ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Facebook, News Corp.’a ödeme yapacak ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Parasını hak ediyor mu? Nubia RedMagic TWS inceleme Parasını hak ediyor mu? Nubia RedMagic TWS inceleme
  2. 2 Ses çıkarmayan Logitech MK295 inceleme Ses çıkarmayan Logitech MK295 inceleme
  3. 3 Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun! Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun!
  4. 4 iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu? iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu?
  5. 5 İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik
  6. 6 Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi! Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi!
  7. 7 Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi
  8. 8 Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor
  9. 9 Anker Nebula deneyim merkezini gezdik Anker Nebula deneyim merkezini gezdik
  10. 10 Asus ROG Phone 5 inceleme Asus ROG Phone 5 inceleme