Facebook yapay zeka teknolojisinde sınırları zorluyor


07 Mart 2021 Pazar 17:07
ABONE OL
Facebook yapay zeka teknolojisinde sınırları zorluyor

Facebook, yapay zeka teknolojisi için önemli bir eşiği aşmaya çalışıyor. Yapay zeka ya da AI dediğimiz teknolojiler, yazılımcıların algoritmaları sayesinde, yeni şeyler öğrenebiliyor. Kısacası bu sistemlerin gelişimi yine arkasında çalışan ekibe bağlı. Facebook ise kendi kendine öğrenen yapay zeka geliştirmeyi başardı. Firma böylece insana olan bağımlılığını azaltmanın peşinde.

Facebook, öğrenen yapay zeka için ilk adımı attı

Facebook, yeni geliştirdiği yapay zeka algoritmasında insanlar tarafından etiketler aracılığıyla yapılan öğrenmenin ötesine geçmeyi başardı. Sosyal medya devi, yapay zeka algoritmasına kendi kendine öğrenme yetisi kazandırmaya çalışıyor.

Buna göre, Seer (Self-supERvised) algoritması için Instagram’dan alınan bir milyardan fazla gönderi kullanıldı. Kullanılan yapay zeka teknolojisi, bu görüntülerden hangilerinin birbirine benzediğine kendisi karar verdi.

Yapay zeka algoritmasının en ilginç özelliği ise başka bir algoritmanın varlığını çözebilmesi. Seer’e bu sefer kedi etiketi kullanılan az sayıda resim gösterildi. Algoritma, hatalı olan etiketlemeleri fark etti ve arkasında başka bir algoritma olduğunu tamamlayabildi.

facebook, facebook yapay zeka, öğrenebilen yapay zeka, yapay zeka teknolojisi, seer

Facebook Bilim Bölümü Başkanı Yann LeCun

Facebook’un yaptığı bu yapay zeka deneyine, ABD’nin önemli üniversitelerinden bilim adamları da tanıklık etti. Facebook’un Bilim Bölümü Başkanı olarak görev yapan bilim insanı Yann LeCun, bu yapay zeka teknolojisi ile karşımıza çıkan kendi kendine öğrenebilme kabiliyetini devrim olarak niteledi.

LeCun, seçilen 1 milyar Instagram postunun rastgele seçildiğini hatta yapay zekanın işini kolaylaştıracak basit görsellerin kullanılmadığını açıkladı.

Facebook Bilim Bölümü Başkanı olan LeCun, ABD’nin yapay zeka ve makine öğrenimi konusunda çalışan önemli bilim insanlarından biri. LeCun’a göre, etiketler yoluyla yapay zeka öğrenimi insanlığı ileriye taşıyamayacak kadar hantal bir yöntem.

Yapay zekanın kendi kendine öğrenmesi, metinlerin dilini algılamak ve çevirmek için hali hazırda kullanılıyor. Ancak LeCun’a göre, resimlerin tanımlanması ve yapay zeka tarafından gruplandırılması metinleri tanımlamaktan daha karmaşık. Seer ise bu konuda önemli bir gelişime ön ayak oldu.

Seer yapay zekası, tıpkı bir insan beyni gibi nesneleri ve görüntüleri birbirine bağlayarak çalışıyor. Büyük bir sinir ağına benzetilen bu yeni yapay zekanın işlem gücü ihtiyacı da rakiplerine göre daha fazla.

Resimleri tanımlama ve öğrenme, bunları birbirleriyle bağlantılı olarak sınıflandırma ilk defa kullanılmıyor. Daha önce bir İspanyol girişimi olan Qbo, geliştirdiği robotlara öğrenebilme yetisi kazandırmıştı.  Hatta bu robotlar edindikleri bilgileri birbirleriyle paylaşma özelliğine de sahipti.
yazarVeyis Özen Ertuğ

Marmara Üniversitesi Gazetecilik mezunu olan yazar, ilk gençliğinden itibaren yeni teknolojilere, teknoloji tarihine ve kültürüne merak duyuyor. Bu merakını okuyucusuna aktarmaya çalışan yazarın, Mobimag dergisi ile 2011 yılında başladığı teknoloji editörlüğü macerası, 2018 yılından beri SDN ailesinde devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
4 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Terminator filmi gerçek olacak.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Iyi de zaten yapay zeka denilen şeyi tanımlamışsınız. Kendi kendine öğrenen bir yapay zeka için verileri yine siz veriyorsunuz. Haber degeri yok. Biraz ciddi ve dogru habercilik gerekiyor ulkemize

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Yanılmıyorsam bu zaten uzun süre önce openai tarafından yapılmamış mıydı

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

iyide whatsapp verilerini istemesinin sebebi de yapay zeka için kullanmak istemeleri değil mi zaten

" Facebook yapay zeka teknolojisinde sınırları zorluyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Facebook yapay zeka teknolojisinde sınırları zorluyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Facebook yapay zeka teknolojisinde sınırları zorluyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Ali Babacan ile gençleri ve teknolojiyi konuştuk Ali Babacan ile gençleri ve teknolojiyi konuştuk
  2. 2 HES kodu göstermeye son: HES kodumuzu bastık! HES kodu göstermeye son: HES kodumuzu bastık!
  3. 3 Uygun fiyatlı kulaklık Philips TAH4205 inceleme! Uygun fiyatlı kulaklık Philips TAH4205 inceleme!
  4. 4 Lydsto R1 Akıllı Robot Süpürge inceleme! Lydsto R1 Akıllı Robot Süpürge inceleme!
  5. 5 Huawei MateBook X Pro 2021 kutu açılışı Huawei MateBook X Pro 2021 kutu açılışı
  6. 6 Videolara yaptığınız kötü yorumlarınızı okuyorum Videolara yaptığınız kötü yorumlarınızı okuyorum
  7. 7 Uygun fiyatlı Xiaomi Mi 11 Lite kutu açılışı Uygun fiyatlı Xiaomi Mi 11 Lite kutu açılışı
  8. 8 Homend Alex Akıllı Robot Süpürge inceleme! Homend Alex Akıllı Robot Süpürge inceleme!
  9. 9 Enfal Diner'in telefonuna baktık! Sürpriz hediyeli Enfal Diner'in telefonuna baktık! Sürpriz hediyeli
  10. 10 9 yıllık Samsung Corby inceleme! 9 yıllık Samsung Corby inceleme!