Facebook’un oyun uygulamasına Apple engeli!


07 Ağustos 2020 Cuma 17:00
Facebook’un oyun uygulamasına Apple engeli!

Facebook oyun alanından eksik kalmamak adına Facebook Gaming adlı bir oyun uygulamasını duyurmuştu. Twitch ve YouTube gibi platformlara rakip olarak nisan ayında karşımıza çıkan uygulama şimdi ise karşımıza farklı bir gerekçe ile çıkıyor. Facebook Gaming uygulaması App Store tarafında engele takılmasıyla gündemde.

Facebook Gaming uygulaması kısıtlanıyor

Facebook çok yönlü hamleleriyle dikkat çekiyor. Pek çok platformu satın alan şirket, şimdi ise dev rakiplerine kafa tutmak adına Gaming uygulamasını koz olarak sunmuştu. Apple’ın kısıtlayıcı politikalarına maruz kalan Facebook Gaming platformu üzerinden yalnızca yayınlar izlenebilecek. Oyun oynamaya izin vermeyecek olan Apple, bu noktada platformu kısıtlamış oluyor.

Facebook Gaming uygulamasını App Store için sundu. Sundu sunmasına ancak bundan hiç memnun değil. Zira platformun önemli özelliklerin birisi olan oyun oynama özelliği, App Store’un bu hizmete izin vermemesiyle engellenmiş oluyor. Aynı politika Google’ın Stadia’sına ve Microsoft’un xCloud’una da uygulanıyor.

Facebook Gaming uygulamasi-00

Facebook CEO’su Cheryl Sandberg konu hakkında yaptığı açıklamada: “Bağımsız Facebook Gaming uygulamasında Apple’ın onayını almak için maalesef oyun işlevselliğini tamamen kaldırmak zorunda kaldık, yani iOS kullanıcıları Android kullanıcılarına göre daha düşük bir oyun deneyimine sahip olacak.” diyor.

Facebook normalde mobil uygulamasını, nisan ayında her iki mağaza için de sunmayı planlıyordu. Android ile birlikte iOS kullanıcılarını aynı anda hedefleyen şirket, Apple tarafına takılmış ve iOS tarafında yayımlanması da gecikmişti.

Apple’ın üçüncü taraf yazılımlarda App Store kuralını ihlal ettiği için Facebook Gaming bir türlü App Store için yayımlanamadı. Bu kural kodlarla alakalı dağıtımın birincil amacı olmadığı sürece HTML 5 oyunlarına izin verilmesine bağlı olarak ekleniyor.

Aslında Android uygulamasında yer alan kullanımların yüzde 95’i oyun akışlarını izlemekten kaynaklandığı söylense de yine de iOS tarafında mobil uygulama kısıtlı bir şekilde geliyor olması Facebook tarafının canını sıkıyor gibi duruyor.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi Gazetecilik bölüm ikinciliği mezunu, üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada görev alıp haber düzenleyen editör, yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp, ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Facebook’un oyun uygulamasına Apple engeli!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  facebook yakında youtube tahtını indirecek

 2. Ziyaretçi dedi ki:

   mükemmel

" Facebook’un oyun uygulamasına Apple engeli! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Facebook’un oyun uygulamasına Apple engeli! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Facebook’un oyun uygulamasına Apple engeli! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Galaxy Note20 serisine yakından baktık! Galaxy Note20 serisine yakından baktık!
 2. 2 Galaxy Buds Live kutu açılışı ve tüm olup bitenler! Galaxy Buds Live kutu açılışı ve tüm olup bitenler!
 3. 3 YouTube kanalımızda bu hafta neler yayınlanacak? YouTube kanalımızda bu hafta neler yayınlanacak?
 4. 4 Yerli elektrikli kepçe HICON 7W'yi kullandık! Yerli elektrikli kepçe HICON 7W'yi kullandık!
 5. 5 Duruşunuzu değiştiren cihaz: KOGDEM Straight Duruşunuzu değiştiren cihaz: KOGDEM Straight
 6. 6 Deniz kenarında çalışan yazılımcı! (Video) Deniz kenarında çalışan yazılımcı! (Video)
 7. 7 İstediği her şeyi tarayan Kodak Alaris E1035 İstediği her şeyi tarayan Kodak Alaris E1035
 8. 8 Samsung Galaxy Note20 Ultra ve Note20 yenilikleri neler? Samsung Galaxy Note20 Ultra ve Note20 yenilikleri neler?
 9. 9 Apple'ın sihirli klavyesini kutusundan çıkarttık! Apple'ın sihirli klavyesini kutusundan çıkarttık!
 10. 10 A101'den Drone aldık, başımıza neler geldi? A101'den Drone aldık, başımıza neler geldi?