Okunma

Dünden Bugüne Facebook Profilleri


30 Ağustos 2013 Cuma 10:00
Dünden Bugüne Facebook Profilleri

Mark Zuckerberg ve Eduardo Savarin’in 2004 yılında Harvard Üniversitesi’nde başladığı Facebook macerası günümüzde 1.15 milyar kullanıcının içinde yer aldığı dev bir sosyal ağa dönüşmüş durumda.

Alexa verilerine göre dünya çapında en çok ziyaret edilen ikinci site olan FacebookABD’de 2004 yılında, dünya çapında ise 2005 yılında kullanıma girdi. 8 yıl gibi kısa sayılabilecek bir zamanda inanılmaz bir büyümeye imza attı.

Facebook hızla büyürken geride bıraktığı zamanda önemli görsel değişimler de yaşadı. Zaman zaman kullanıcıların tepkisini de çeken profil arayüz değişimlerine giderek alışıldı.

Facebook’un başlangıcından günümüze yaşadığı arayüz değişimlerini bir araya getirdik. Bakalım kimlerin yolu hangi tasarımın kullanıldığı sırada Facebook ile kesişmiş, kimler hangi arayüzü hiç unutamamış… İşte 2005’ten günümüze Facebook’un evrimi… 

Görseller için sonraki sayfalara geçiniz…

 

2005
 Facebook’un ilk günleri. 
Haber akışı bulunmayan sitenin adı “The Facebook” olarak görünüyor.

(Editörün Notu: “The” artikelinin Facebook adının önünden nasıl kaldırıldığı ile ilgili ayrıntıyı “Sosyal Ağ” filminde bulabilirsiniz.) 


2006
Yeni profil arayüzüne sahip Facebook’ta Mini-Akış yer alıyor. 

 
2007
Facebook’ta Etkileşim artıyor. 
 

Facebook Hediyelerini hatırlayanınız var mı? Hediye alıp vermenin trend olduğu yıllar. “Hediyeler ne?” diyecek olursanız aklınıza gelebilecek her şey. Mesela; bir kutu çikolata ya da bir kavanoz çikolatalı fıstık ezmesi.2008
Uygulama Çağı 

Facebook, kullanıcı profillerine uygulama sekmeleri eklenmesine izin verdi. Ayrıca; fotoğraf, bağlantı, video gibi paylaşımların yapıldığı “Publisher” araç çubuğunu da ilk olarak bu arayüz ile kullanıma sundu.


2009
Facebook’ta “sayfalar” döneminin başlangıcı

Yeni tasarım ile birlikte önce sayfaları “beğen”dik, yaklaşık bir yıl sonra ise ufak bir isim değişikliği ile “hayran ol”maya başladık… 


2010
Değişime İsyan

O yıla kadar ki en büyük görsel değişimlerden biri. Kitleleri isyan ettiren, “Eski Facebook’umu Geri İstiyorum”  sayfaları açtıracak türden görsel bir değişim. Alışınca, eskisinden çok daha kullanışlı olduğu anlaşılan modern bir profil arayüzü.


2011
Facebook “Ticker” ve “Chat Sidebar” ile gelişiyor.
Arkadaşlarınızı takip etmek artık çok daha kolay.
 

 


2011
Zaman Tüneli

Faceook, “Zaman Tüneli” ile kullanıcıları tekrar isyana teşvik ediyor. Hala alışamayanların olduğu “zaman tüneli” tasarımı, kişisel profilleri “hayatın not defteri” yapmaya kararlı. Bir düşünün, 20 sonra “zaman tüneli” sayesinde bugünlere dönüyorsunuz…

:: İlk kullandığınız Facebook profili hangisiydi?
yazarAzim Köse

Ege Üniversitesi, Sinema TV Bölümü Yüksek Lisans mezunu olan Azim, 4 yıldır farklı mecralarda teknoloji hakkında haberler ve makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

16 yorum - “Dünden Bugüne Facebook Profilleri”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  2008,6 yıl geçmiş be.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Tam lise 1’e başladığımda açmıştım zaten çok büyük bir çoğunluk 2008 yılında açtı. Her önümüze geleni ekliyorduk kız ayarlarız diye 😀 Ortaokulda yani 2006 – 2007 yılında falan Facebook’u duyduğumda acayip merak ediyorduk ama.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  İlk 2007 de üye olmuştum ama, tasarımlarını insan hatırlayamıyor be…

 4. SDN Okuru dedi ki:

  yooo değişti dostum bende farklı facebook

 5. SDN Okuru dedi ki:

  ben 2009

 6. SDN Okuru dedi ki:

  2008 🙂 daha 8 yasindaydim 🙂

 7. SDN Okuru dedi ki:

  sanırım 2009 🙂

 8. SDN Okuru dedi ki:

  2009 da başladım 😀

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Şu yazıyı okurken bazı kelimelerin üstüne mause denk gelince reklam çıkıyorya………..

 10. SDN Okuru dedi ki:

  2009 :)))

 11. SDN Okuru dedi ki:

  2007 Ekim’den beri kullanıyorum

 12. SDN Okuru dedi ki:

  ben 2008 dekini kullandım gerisini zaten hatırlamıyorum

 13. SDN Okuru dedi ki:

  2006 daki mini akışla katılmıştım.

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Benim FB macerası 2007’de başlamış 🙂

 15. SDN Okuru dedi ki:

  2008 🙂

 16. SDN Okuru dedi ki:

  mark durmamış durmadan kendini geliştirmiş bizede böyle girişimciler lazım facebook artık sıktı

" Dünden Bugüne Facebook Profilleri konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Dünden Bugüne Facebook Profilleri ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Dünden Bugüne Facebook Profilleri ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "