Facebook sağlık sektörü için müjdeyi verdi!


30 Ekim 2019 Çarşamba 08:00
Facebook sağlık sektörü için müjdeyi verdi!

Skandallardan ve olumsuz gelişmelerden başını kaldıramayan şirket yeni atılımlar yapmayı hedefliyor. Facebook, kan değerlerinizi, muayene sonuçlarınızı yükleyebileceğiniz bir sistem üzerine çalıştığını açıkladı.

Facebook sağlık verilerinizi kaydedecek

Şirket yakın zamanda ABD kullanıcılarının test edebileceği yeni sistemini duyurdu. Bu sistem sayesinde rutin sağlık kontrollerinizi bir çatı üzerinde toplayabileceksiniz. Ayrıca önemli hastalıklar ile ilgili kontrolleriniz için de yararlı olacak bu sistem kısa sürede tüm dünyaya açılacak.

Şirket geçtiğimiz aylarda veri gizliliğini ihlal ettiği gerekçesi ile on binlerce uygulamayı silmişti. Özellikle veri gizliliği konusunda şaibeli bir geçmişi olan şirkete kullanıcılar sağlık bilgilerini eklemekten çekinecektir.

Mark Zuckerberg, Preventative Health adını verdikleri bu özellik ile kullanıcıların tüm sağlık bilgilerini elde etmek istiyor. ABD gibi özel sigorta şirketlerinin yaygın olduğu birçok ülke var. Bu sebepten dolayı kullanıcılar sağlık bilgilerinin sigorta şirketlerine satılmasından endişe duyuyor. Benzer şekilde şirketin kişisel bilgileri sattığını düşünürsek kullanıcılar pek de haksız sayılmaz.

Facebook Preventative Health özelliğini duyurdu

Facebook, Preventative Health ile ilgili bazı açıklamalarda bulundu. Yetkililer bu özellik üzerinden yapılacak önerilerin cinsiyet, yaş ve yaşam koşullarına göre erken teşhis için kullanabileceğini belirtti. Ayrıca şirket yetkilileri kalp krizi ve kanser gibi hastalıklara karşı mücadele için bu özelliğin aktif olarak kullanılmasının fayda sağlayacağının altını çizdi.

Veri sızıntıları ile ilgili de açıklamalarda bulunan Facebook yetkilileri hiçbir şirket, kurum veya kuruluş ile bu bilgilerin paylaşılmayacağını açıkladı. Bu bilgilere sadece özel yetkili kişilerin erişebileceğini söyleyen yetkililer bu konuda daha detaylı çalışmalar yapacaklarını belirtti. Yetkililer sağlık bilgilerinin reklam hedefleri arasında yer almayacağını da söyledi.

Facebook uygulamasını aktif olarak kullananların sayısı gün geçtikçe azalıyor. Şirket kullanıcı kaybına farklı çözümler üreterek müdahale etmeye çalışsa da görünüşe göre işler pek iyi gitmiyor. Kullanıcıların eski yaşananlardan dolayı sağlık verileri konusunda endişe duyması bu özelliğin ileride rafa kalkmasına sebep olabilir.
yazarYiğit Ali Demir

Siber güvenlik ve yazılım alanlarına ilgi duyan Yiğit Ali, geçtiğimiz yıl SDN ailesine katılarak okuyuculara faydalı içerikler oluşturuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Facebook sağlık sektörü için müjdeyi verdi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Facebook sağlık sektörü için müjdeyi verdi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Facebook sağlık sektörü için müjdeyi verdi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 iPhone 12 Pro almak için kaç gün çalışmak gerekiyor? iPhone 12 Pro almak için kaç gün çalışmak gerekiyor?
  2. 2 JBL Clip3 bluetooth hoparlör incelemesi! JBL Clip3 bluetooth hoparlör incelemesi!
  3. 3 Orta segment savaşları! realme 7 Pro vs Poco X3 NFC Orta segment savaşları! realme 7 Pro vs Poco X3 NFC
  4. 4 Oyun savaşları başlıyor! PlayStation 5 vs PC Oyun savaşları başlıyor! PlayStation 5 vs PC
  5. 5 RTX 3070'li Game Garaj Deluxe 7A inceleme! RTX 3070'li Game Garaj Deluxe 7A inceleme!
  6. 6 Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik! Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik!
  7. 7 Kendisini AirPods Pro zanneden 109 liralık kulaklık! Kendisini AirPods Pro zanneden 109 liralık kulaklık!
  8. 8 Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme! Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme!
  9. 9 Xiaomi Mi Robot Vacuum inceleme! Xiaomi Mi Robot Vacuum inceleme!
  10. 10 Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor! Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor!