Okunma

Facebook sahte hesap temizliği yapıldı!


23 Mayıs 2018 Çarşamba 10:22
Facebook sahte hesap temizliği yapıldı!

Tüm sosyal platformların en büyük ortak derdi, sahte hesaplar. Özellikle de Facebook ekosisteminde, ciddi oranda sahte hesap yer alıyor. Facebook ise bu konuya sert bir darbe vurdu. Facebook sahte hesap operasyonunda büyük rakamlar açıklandı!

Facebook sahte hesap temizliğinde büyük rakamlar!

Cambridge Analytica olayı sonrasında, dünya çapında büyük yankı uyandırdı. Bu olay sonrasında ise, yapısında önemli hamleler yapan Facebook, sahte hesaplar konusunda da sert bir tavır sergilemeye başladı. Facebook sahte hesaplara büyük bir operasyon düzenledi.

Facebook, 2018 yılının ilk dört aylık diliminde büyük bir harekat gerçekleştirdi. Ortaya çıkan rakamlar ise gerçekten çok şaşırtıcı. İlk çeyrekte, yayınlanan 836 milyon istenmeyen paylaşımı, 2,5 milyon nefret içerikli paylaşımı, 1,9 milyon terör propagandasını, 21 milyon pornografik içeriği ve 3,4 milyon şiddet içeren paylaşımın kaldırıldığı açıklandı.

Sahte hesaplar konusunda da çok büyük bir operasyon gerçekleştirdi. 2018 yılının ilk dört aylık döneminde, 694 milyon sahte facebook hesabı, sistemden kaldırıldı.

Bu büyük operasyonun bir diğer dikkat çekici yanı ise, yapay zeka ile yürütülen operasyon olması. 2018 yılının ve geleceğin en büyük ve en önemli teknolojilerinden biri olan yapay zeka, bu konuda da büyük fayda sağladı. Yapılan açıklamaya göre, sistemden kaldırılan 694 milyon sahte hesabın, %98.5 gibi çok ciddi bir kısmı, yapay zeka destekli yazılımlar tarafından tespit edildi ve sistemden kaldırıldı.

Benzer bir çalışma, Facebook ile entegre bir şekilde çalışan 3. parti yazılımlar için de gerçekleştirildi. Geçtiğimiz haftalarda, Facebook’tan edindiği verileri uygunsuz bir şekilde kullanan 200 uygulamanın verilere erişim izni süresiz olarak kaldırılmıştı.

Son dönemlerde adı büyük skandallara karışan ve dünya çapında ciddi oranda prestij kaybı yaşayan şirket, veri güvenliği ve sosyal ağ güvenilirliği konusundaki adımları ile kaybettiği prestijini yeniden kazanmaya çalışıyor.

Facebook’un sahte hesap operasyonu, sadece 4 aylık bir dilimde neredeyse 700 milyon sahte hesabın ortadan kaldırılmasını sağladı. Bu çalışmaların, 2018 yılının ilerleyen dönemlerinde de sürdürülmesine kesin gözüyle bakılıyor.
yazarKaan Arlı

İngilizce öğretmenliği mezunu olan Kaan Arlı, 2009 yılından bu yana bilişim sektöründe. Akıllı telefonlar, oyun konsolları, fotoğraf makineleri ve futbol, vazgeçilmezleri arasında yer alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Facebook sahte hesap temizliği yapıldı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Facebook sahte hesap temizliği yapıldı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Facebook sahte hesap temizliği yapıldı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "