Okunma

Facebook’tan sahte hesaplar ile savaşta yeni dönem!


02 Mart 2019 Cumartesi 23:00
Facebook’tan sahte hesaplar ile savaşta yeni dönem!

Sosyal medya platformları sahte takipçi, beğeni ve yorumlar ile yıllardır büyük bir savaş içerisinde. Belirli aralıklarla sahte olduğu tespit edilen milyonlarca hesap kapatılırken, Facebook bu savaşı hukuki bir boyut kazandırdı.

Veri gizliliği konusunda büyük skandallar yaşanmış olmasına ve Instagram daha popüler görünmesine rağmen, 2.3 milyardan fazla aktif kullanıcıya sahip olan Facebook, Çin merkezli dört şirkete ve üç kişiye karşı dava açtı.

Facebook sahte hesaplar açan şirketlere dava açtı!

Bu şirketlerin yasa dışı faaliyetler yürüttüğü ve buna müsamaha gösterilmemesi gerektiğini belirten Facebook yetkilileri, oluşturulan hesapların spam, phishing, pazarlama ve reklam dolandırıcılığı gibi amaçlara hizmet ettiğini belirtiyor.

sahte hesaplar facebook

Aynı zamanda bu ve benzeri şirketlerin Amazon, LinkedIn, Twitter, Apple ve Google gibi platformlar içinde sahtekarlık faaliyetleri yürüttüğü dile getiriliyor.

Son yıllarda yanlış bilgilendirme kampanyaları ile asılsız haberlerin sosyal medya üzerinde yayılmasına neden olunduğunu belirten Facebook, Ocak – Eylül 2018 arasında 2,1 milyardan fazla hesabın devre dışı bırakıldığını açıkladı.
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Facebook’tan sahte hesaplar ile savaşta yeni dönem!”

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

    Facebookun kendisi sahte 😉

" Facebook’tan sahte hesaplar ile savaşta yeni dönem! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Facebook’tan sahte hesaplar ile savaşta yeni dönem! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Facebook’tan sahte hesaplar ile savaşta yeni dönem! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "