Okunma

Facebook sahte profil sorunu karşısında çaresiz!


09 Eylül 2018 Pazar 22:00
Facebook sahte profil sorunu karşısında çaresiz!

Dünyanın en büyük sosyal ağı olan Facebook sahte profil ve bot hesaplar konusunda uzun süredir çaresiz. Bu hesapların yaydığı sahte hesaplar nedeniyle platformda oluşan bilgi kirliliği, Facebook‘a ciddi para cezaları olarak dönmüştü.

Facebook sahte profil sorununa çözüm bulamıyor!

facebook sahte profil sdn 2

Facebook‘un, sahte profil problemine karşı gelemiyor oluşunun en büyük nedenlerinden birisi sahte profil oluşturmanın oldukça kolay ve hızlı olması olabilir.

Dev sosyal ağ bu duruma karşı, insan gücü ve yapay zeka kullanarak çözüm arıyor fakat bu durum dahi sahte profillerin oluşma hızına erişemiyor.

Başka bir çözüm önerisi ise hesap oluştururken yapılabilecek doğrulama gibi adımlar ile sahte hesapların oluşmasının önüne geçmek. Fakat bu sefer de Facebook‘un basit yapısına darbe vurulmuş olacağı gibi Facebook ile paylaşılan kimlik gibi doğrulama belgeleri yüzünden doğacak olan kişisel veri güvenlikleri de meydana gelecek.

Facebook, Ekim 2017 – Mart 2018 arasında toplam 1.8 milyar sahte hesap tespit ettiklerini ve sildiklerini açıklamıştı.

Facebook‘un bunca sarf ettiği efora rağmen bu durumla başa çıkamamasının özeti olarak Facebook‘un artık kolay kontrol edilemeyecek kadar büyük bir kitleye sahip olması diyebiliriz. Umarız, ilerleyen dönemlerde sahte profil sorununa çözüm getirebilecek teknolojilere sahip oluruz.
yazarMustafa Kemal Can

Bilgisayar mühendisliği okuyan Mustafa Kemal, çağımızın vazgeçilmezi haline gelen siber güvenliğe ilgi duyuyor. Kariyerini de bu yönde şekillendirmek isteyen Mustafa Kemal'in şimdiki durağı Shiftdelete.net.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Facebook sahte profil sorunu karşısında çaresiz!”

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

    Baris balıkçı

  2. Teknoloji Dostu dedi ki:

    Facebook

  3. I8 dedi ki:

    Face kullanan mi kaldi 😀😀😀

" Facebook sahte profil sorunu karşısında çaresiz! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Facebook sahte profil sorunu karşısında çaresiz! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Facebook sahte profil sorunu karşısında çaresiz! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "