Okunma

Facebook sansür uygulaması mı geliştirdi?


23 Kasım 2016 Çarşamba 07:00
Facebook sansür uygulaması mı geliştirdi?

Facebook 2009 yılından beri Çin’de erişime kapalı bulunuyor.

Yine Facebook’un sahibi olduğu Instagram’a Çin’den erişim ise 2014 yılında engellendi.

Facebook’un dünyada 2 milyara yakın kullanıcısı olabilir ama paranın büyüğü Çin’de dönüyor ve sosyal medya devi buradaki dev reklam pastasından pay alamamaktan dolayı çok mutsuz.

Özgür ifadenin yılmaz savunucusu Zuckerberg

İşte bu mutsuzluk, Facebook’un bütün dünyaya karşı oynadığı “ifade özgürlüğü savunucusu” rolünü unutmasına neden oldu.

Şirketten sızan bilgilere göre Facebook, Çin hükumetini mutlu edip erişim engelini kaldırtmak için Çin’e özel bir sansür mekanizması geliştirmiş.

Buna göre, Çin’de yasaklı olan, devleti rahatsız eden konularda yapılacak paylaşımlar daha Çin devleti şikayet etmeden kaldırılacak.

Bu yeni teknolojinin Facebook’a enjekte edilip edilmeyeceği henüz kesin değil ama Çin devleti sansür karşılığında Facebook’un erişim engelini kaldırmaya ikna olursa, uygulama da hayata geçecek görünüyor.

Bu da bizzat Facebook’un sansürcülük yapması anlamına geliyor.

Çin’li şirketlerin nereye vereceklerini şaşırdığı milyarlarca dolarlık reklam bütçeleri, ifade özgürlüğü romantizminden daha ağır basmışa benziyor.

Daha da önemli olan soru, Facebook bu teknolojiyi Çin’de kullanmaya başladığında Trump başkanlığındaki ABD dahil pek çok ülke aynısını kendi ülkesi için de isteyecek. Bu da, Facebook’un çok övündüğü ifade özgürlüğünün sonu anlamına geliyor.

:: Facebook’ta sansür konusunda ne düşünüyorsunuz?
yazarTolga Deniz

Teknolojiyle iç içe yaşayan, dünyayı birlerin ve sıfırların arkasından gören ama yaşamdan da kopmayan, boş zamanlarında Los Angeles'ın altını üstüne getiren, bir gün yeniden Türkiye'ye dönme hayalini hep taze tutan kendi halinde bir insan.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Facebook sansür uygulaması mı geliştirdi?”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Mecbur yapıcak. Ülkeler 3-5 ergenin yaptığı siteler ile yönlendirilemez.

  2. SDN Okuru dedi ki:

    terörü destekleyen mesajların silinmesi, sansür sayılmaz

" Facebook sansür uygulaması mı geliştirdi? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Facebook sansür uygulaması mı geliştirdi? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Facebook sansür uygulaması mı geliştirdi? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "