Okunma

Facebook Sigaradan Çok Bağımlılık Yapıyor


08 Şubat 2012 Çarşamba 10:30
Facebook Sigaradan Çok Bağımlılık Yapıyor

Facebook ve Twitter gibi sosyal mecralar artık hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Birçok kişinin bir günde saatlerini geçirdiği bu sitelere bakmadan duramıyorsanız siz de Facebook ya da Twitter bağımlısı olabilirsiniz.

Chicago Üniversitesi’nden Wilhelm Hofmann’ın Almanya’nın Wurtzburg kentinde BlackBerry telefonlarla yaptığı araştırma ile 18 ila 85 yaşları arasındaki deneklerin sosyal medyaya karşı iradelerinin ölçülmesi, ilginç sonuçları ortaya koydu.

   

14 saatlik normal bir gün boyunca 7 kez telefonları ile Facebook’a bakmak akıllarına gelen denekler, birçok farklı olay neticesinde sosyal medyaya erişme isteği duyulduğunu ortaya koydu. Gün sonunda ise Facebook’a bakmamak için kendilerini tutamayan kullanıcılar, sigara ve alkol karşısında daha güçlü bir irade ortaya koyabildiler.

Guardian’a açıklamalarda bulunan Hofmann “Sosyal medyaya erişme isteği, daha yüksek erişilebilirlik oranıyla ve ucuzluğu ile karşı koyması daha zor bağımlılıklardan birisi haline geliyor. Sigara ve alkol ise hem daha pahalı olduğundan hem de ortam şartlarına bağlı olduğundan bağımlılık konusunda sosyal medyanın gerisinde kalıyor.” ifadelerini kullandı.

:: Sizce siz de Facebook ya da Twitter bağımlısı olabilir misiniz?
yazarErdem Yaşar

Editörlüğe 2007 yılında başlayan Erdem, ilerleyen yıllarda odak noktasını mobil cihazlara ve sosyal medyaya çevirdi. İnternet olmadan yaşayamayanlardan.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Facebook Sigaradan Çok Bağımlılık Yapıyor”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  HABERİN KAPAK RESMİ BENİ MADDE BAĞIMLISI YAPMAYA TEŞVİK EDİYOR 😀

 2. SDN Okuru dedi ki:

  evt ya o fotoğrafta neyin nesi..

 3. Cincin dedi ki:

  anasayfada ki ve konu içerisinde ki kullanılan fotoların doğru olmadığını, teşvik – merak sebebi olabileceğini düşünüyorum. Forum takipçilerinin genç kitle olduğunu düşünürsek, foto seçimlerinin daha dikkatli yapılmasında yarar olacaktır.

 4. senar1st dedi ki:

  İnsanlar neden iki ya da üç saatte bir facebokka bakma isteği duyuyor? Sebebi basit. Facebook ta like beğen tuşu olduğu için.

  İnsanoğlunda doğası gereği beğenilme ihtiyacı var. Facebookta fotoğrafına ya da yazılarına beğeni gelince mutlu oluyor.

  Zuckenberg bu ihtiyaç meselesini iyi çözmüş. Kutlarım.

" Facebook Sigaradan Çok Bağımlılık Yapıyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Facebook Sigaradan Çok Bağımlılık Yapıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Facebook Sigaradan Çok Bağımlılık Yapıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "