30 milyon kullanıcıyı etkileyen Facebook skandalı


24 Temmuz 2019 Çarşamba 06:26
30 milyon kullanıcıyı etkileyen Facebook skandalı

Cambridge Analytica skandalına bir yenisini daha ekleyen Facebook, bir kez daha kullanıcıları ve kullanıcı verilerinin gizliliğini koruyamamaktan dolayı rekor bir bedel ile karşı karşıya.

İlgili sosyal medya sitesinin bir numarası Mark Zuckerberg, Amerikan Federal Ticaret Komisyonu ve Adalet Bakanlığı tarafından gelecek olan cezanın onaylanmasını bekliyor.

Facebook neden ceza aldı? 5 milyar dolar bedelin sebebi ne?

Günlerdir internet basınında yer alan Facebook – Federal Ticaret Komisyonu anlaşması hakkındaki bazı detaylar, sonunda ortaya çıktı. Facebook’un bilgi gizliliğini tam olarak nasıl ihlal ettiği iki ana yönteme dayandırılıyor. Washington Post ile Consumer Reports, yaşanan hadisenin arka planını ortaya koydu.

Washington Post’un bu hususa ilişkin yaptığı ilk açıklama, Facebook’un iki faktörlü kimlik doğrulama sistemi ile ilgili. Zira kullanıcılar, bu yapı sayesinde, Facebook’a verdikleri telefon numarası aracılığı ile siteden bir kod alırlar ve onu kullanarak sisteme giriş yaparlar.

facebook neden ceza aldı

Tam da burada ihlalin gerçekleştirildiğini iddia eden gazete, sosyal medya mecrasına reklam verenlerin haksız bir avantaja sahip olduğunu belirtti. Haksız kazancın sebebini açıklayan yazarlar, ortak bir bildiri paylaşarak şunu söyledi:

“Facebook, kendi kullanıcılarının rızası olmadan, iki faktörlü kimlik doğrulama sistemini kullananların telefon numaralarını reklam verenlere iletti. Reklam veren insanlar, bu sayede, onların telefon numaralarını hem pazarlama hem de reklam hedefleme çalışmaları için kullandılar.”

Facebook skandalı 30 milyon kullanıcıyı etkiledi

Bu rekor cezanın ikinci perdesi, aslında, Consumer Reports’un geçtiğimiz Mayıs ayında yaptığı bir açıklamaya dayanıyor. Consumer Reports, bazı Facebook kullanıcılarının yüz tanıma sistemini kapatamadıklarını ifade etmişti.

Bunu dikkate almayan Facebook’u komisyona şikâyet eden kurum, 30 milyon kullanıcıyı etkileyen konuyu şöyle izah etmişti: “Mark Zuckerberg’in ekibi, bir kişinin fotoğrafında yer alan başka bir kullanıcıyı tanımlayan ve o kişinin otomatik olarak etiketlenmesini sağlayan sistemin nasıl kapatılacağı konusunda insanları yanılttı.”

Facebook skandalı

Komisyon ile Facebook arasındaki anlaşma, sitenin ve sitenin kullanıcı verilerinin güvenliğini gözetleyerek ticari uygulamaları kontrol edecek. Bu sayede, ticari etkinliklerin doğru ve kanunlara uygun bir şekilde yapılması sağlanacak. 5 milyar dolarlık bu anlaşma, bir teknoloji şirketine karşı bugüne kadarki verilen en büyük para cezası olacak. 

2018 yılında toplam 55 milyar dolar gelir elde eden Zuckerberg, 5 milyar dolarlık cezadan çok etkilenmeyecek gibi duruyor.
yazarEge ERKEK

İlk olarak 2006 yılında forumlara adımını atan içerik üreticisi, 2011 yılında başladığı yazarlık ve editörlük macerasının son durağı olan Shiftdelete.net adına dersini çalışıyor, emek veriyor ve okuyucularını severek işini yapıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “30 milyon kullanıcıyı etkileyen Facebook skandalı”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu durumda Falcao Galatasaray’a gelir 🙂

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Siz hala Facebook kullanıyormusunuz?

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Bunu yapan bir çinli firma yada başka ülke olsaydı abd hemen saldırırdı .

" 30 milyon kullanıcıyı etkileyen Facebook skandalı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 30 milyon kullanıcıyı etkileyen Facebook skandalı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 30 milyon kullanıcıyı etkileyen Facebook skandalı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Telefonu anahtara çeviren uygulama denedik! Telefonu anahtara çeviren uygulama denedik!
 2. 2 SDN ofisinde büyük talihsizlik! SDN ofisinde büyük talihsizlik!
 3. 3 Efsane ötesi: Xiaomi Mi 10 Ultra elimizde! Efsane ötesi: Xiaomi Mi 10 Ultra elimizde!
 4. 4 Samsung Galaxy S20 FE'ye ilk bakış! Samsung Galaxy S20 FE'ye ilk bakış!
 5. 5 Asus Expertbook B9450 dizüstü bilgisayar inceleme! Asus Expertbook B9450 dizüstü bilgisayar inceleme!
 6. 6 Monster Aryond A27 V1.1 Gaming Monitör inceleme! Monster Aryond A27 V1.1 Gaming Monitör inceleme!
 7. 7 Takipçimize Galaxy Note20 Ultra hediye ettik! Takipçimize Galaxy Note20 Ultra hediye ettik!
 8. 8 iOS 14 ile gelen efsane yenilikler! iOS 14 ile gelen efsane yenilikler!
 9. 9 Galaxy M51'e ilk bakış! - 7.000 mAh batarya! Galaxy M51'e ilk bakış! - 7.000 mAh batarya!
 10. 10 Asus RT-AX82U ve PCE-AX3000 inceleme! Asus RT-AX82U ve PCE-AX3000 inceleme!