Okunma

Facebook topluluk kuralları için önemli değişiklik


24 Nisan 2018 Salı 14:15
Facebook topluluk kuralları için önemli değişiklik

Facebook, veri skandalı sonrası hamleler yapmaya devam ediyor. Facebook şimdi de şirket için uygulama kılavuzlarını yayınladı ve itirazda bulunma süreçlerini genişletttiğini duyurdu. Peki, Facebook topluluk kuralları için yapılan önemli değişiklikler neler?

Facebook’un şirket içi kılavuzları, insanların incelikli meselelerde çizgiyi nerede çektiğini anlamalarına yardımcı olacak.

Facebook’taki içerik politikaları ekibi, firmanın Topluluk Standartlarını geliştirmekten sorumlu. Bu ekipte aralarında terörizm, nefret söylemi ve çocukların emniyeti gibi konularda uzmanların da bulunduğu, dünyanın dört bir yanındaki 11 ofiste çalışanlar yer alıyor.

Facebook topluluk kuralları için önemli değişiklik

Bu standartların temelinde bulunan emniyet, ifade ve eşitlik ilkeleri ise şimdiye kadar değişmedi ve bundan sonra da değişmeyecek. Sohbet başlatmak ve bağlantı kurmak için insanlar güvende olduklarını bilmeliler. Facebook aynı zamanda insanların fikirlerini serbestçe ifade edebilecekleri bir yer olmaya devam edecek.

Facebook’un Topluluk Standartları’nı ihlal edebilecek gönderileri, resimleri veya diğer içerikleri belirlemek için yapay zekâdan ve topluluktan gelen raporlardan birlikte faydalanılıyor.

Bu raporlar 40’tan fazla dilde 7/24 çalışan Topluluk Operasyonları ekibimizin üyeleri tarafından değerlendiriliyor. Şu anda 7.500 içerik değerlendiricimiz bulunuyor ve bu, geçen yıl aynı zamana oranla %40 daha fazla kişi anlamına geliyor.

Önümüzdeki yıl boyunca insanların Facebook’un kararlarına olan itirazda bulunmasına imkân tanıyan yeni yollar geliştirilecek. Bunun ilk adımı olarak çıplaklık/cinsel aktivite, nefret söylemi ve görsel şiddet nedeniyle kaldırılan gönderilere itirazda bulunma imkânını hayata geçirilecek.

Facebook topluluk kuralları

Eğer bir fotoğraf, video ya da paylaşım Topluluk Standartlarımızı ihlal ettiği gerekçesiyle kaldırıldıysa konuyla ilgili bilgilendirileceksiniz ve size, ek değerlendirme talep etme seçeneği sunulacak.

Bunu, Topluluk Operasyonları ekibimizin genelde 24 saat içerisinde sonuçlanan (her zaman gerçek bir kişi tarafından yapılan) değerlendirmesi takip edecek.

Eğer hata yaptıysak sizi bilgilendireceğiz ve gönderileriniz, fotoğraflarınız veya diğer içerikleriniz tekrar yayına alınacak.

Facebook, bu süreci daha fazla ihlal türünü destekleyerek, insanlara doğru kararı vermemize yardımcı olacak daha fazla bağlam sunma imkânı tanıyarak ve sadece kaldırılan içerikler için değil, rapor edilmiş ancak kaldırılmamış içerikler için de kullanıma sunarak daha da geliştirmek için çalışıyor.

Facebook’un yaptığı bu hamleler çok yerinde görünüyor. Bakalım kullanıcıların Facebook’a olan güveni yeniden eskisi gibi olacak mı?

:: Facebook’a güveniyor musunuz?
yazarEnder Öztürk

Teknoloji ile çocukluğundan beri ilgilenen Ender, kendini mobil, yazılım, donanım ve oyun alanında yetiştirmiştir. Ender, teknoloji dünyasındaki güncel haberleri ShiftDelete.Net okurları ile buluşturuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Facebook topluluk kuralları için önemli değişiklik konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Facebook topluluk kuralları için önemli değişiklik ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Facebook topluluk kuralları için önemli değişiklik ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "