Okunma

Facebook, trolleri annesine şikayet edecek


14 Aralık 2016 Çarşamba 05:30
Facebook, trolleri annesine şikayet edecek

Sosyal medyanın troll problemi bitmiyor. Bir nesil troll büyüyüp daha üst seviye trollüğe geçiş yaparken, alttan gelen yeni nesil de trollük müesesesinin dayanılmaz cazibesine kapılıp kendini klavyeye kilitleyiveriyor.

Twitter’daki troll problemi yüzünden Disney’in milyarlarca dolarlık satın alma teklifini masadan çektiğini kimse unutmuyor. 

Troller ABD’yi yaktı

Facebook da, 2016 ABD Başkanlık Seçimleri sırasında, trollerin uydurduğu sahte haberler nedeniyle ABD seçimlerinde sonucu değiştirmekle suçlanıyor ve bu durum Facebook için çok büyük bir prestij kaybı anlamına geliyor.

Oluşan tepkiler sonucunda Facebook’un reklam gelirlerinin bir kısmını kaybetme riski de bulunuyor. Aynı zamanda, Facebook artık eskisi gibi, dikkatle takip edilen, önemsenen bir mecra olma özelliğini de kaybetme riskini yaşıyor.

Facebook şimdi bu sorunla baş edebilmek için, “yılanın başını küçükken ezmek” düsturuna sarılmış görünüyor. 

Gelin çocuklarınıza sahip çıkın

Zuckerbeg, ebeveynlerin çocuklarını sosyal medyada daha kolay ve sağlıklı takip edebilmesine yardımcı olmak için Ebeveynler Portali isimli özel bir portal oluşturdu. 

Portalin amacı hem küçük çocukların sosyal medyada zarar görmemesi için, hem de etik dışı davranışlar sergileyerek kendi kendilerine zarar vermemeleri için ebeveynleri “göreve” çağırmak.

Portal aslında ebeveynlere, sosyal medyanın nasıl kullanılacağını, Facebook’ta nasıl hesap açılacağını, çocuklarının sosyal medya hareketlerini, üye olduğu grupları, diğer hesaplarını nasıl bulabileceklerini anlatan bir rehber niteliği taşıyor. 

Zuckerberg bu detaylı online rehber sayesinde, daha fazla ebeveynin, sosyal medyada yaramazlık yapan çocuğun kulağını çekeceğini umuyor.

Bir diğer deyişle, Facebook troll problemini çözmek için “anne terliğini” devreye sokmuş durumda.

:: Sizce trollsüz bir internet mümkün olabilir mi?

 
yazarTolga Deniz

Teknolojiyle iç içe yaşayan, dünyayı birlerin ve sıfırların arkasından gören ama yaşamdan da kopmayan, boş zamanlarında Los Angeles'ın altını üstüne getiren, bir gün yeniden Türkiye'ye dönme hayalini hep taze tutan kendi halinde bir insan.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Facebook, trolleri annesine şikayet edecek”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Facebook sikayet ettigimiz teroristleri kapatmıyor kaldı ki troller güldürmeyin adamı

" Facebook, trolleri annesine şikayet edecek konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Facebook, trolleri annesine şikayet edecek ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Facebook, trolleri annesine şikayet edecek ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "