Okunma

Facebook, uygulama raporlarını yanlışlıkla paylaştı!


23 Haziran 2018 Cumartesi 15:00
Facebook, uygulama raporlarını yanlışlıkla paylaştı!

Son zamanlarda adı kullanıcı verilerinin ihlali ve Cambridge Analytica skandalı ile sık sık gündeme gelen Facebook, yeni bir veri gizliliği skandalı ile adından söz ettiriyor. Facebook için uygulama geliştiren kullanıcıların tüm analitik raporları, test kullanıcıları ile yanlışlıkla paylaşıldı. Paylaşılan Facebook uygulama raporları, şirketin başını yine derde sokacağa benziyor.

Normalde test kullanıcıları, yeni geliştirilen Facebook uygulamalarını kullanıma açılmalarından önce bir süre test etmekte. Bu test sonucuna dair diğer kullanıcılarından gelen raporlar, bir başka test kullanıcısı ile paylaşılmamaktaydı. Ancak Facebook App Analytics uygulamasının özet e-postası, bu test kullanıcılarından birine gönderilince bu skandal ortaya çıkmış oldu.

facebook uygulama raporları

Gönderilen özet raporda sadece ilgili uygulamaların bilgileri bulunmuyor. Haftalık ortalama kullanıcı sayısı, sayfa görüntülenme sayısı ve yeni kullanıcılar gibi son derece özel bilgiler de bu raporda kendine yer bulmuş durumda. Bu bilgilerin test kullanıcıları ile paylaşılması sonrasında gözler Facebook’a çevrildi ve beklenen açıklama yetkililerce yapıldı.

Facebook uygulama raporları için açıklama yaptı!

Facebook yönetiminin yaptığı açıklamaya göre, bu ihlal durumu doğrulanmış oldu. Şirket yaptığı açıklamada, bu platformu kullananların yüzde 3’lük bir kısmına bu geliştirme raporlarını gönderdiğini söyledi. Ancak bugüne kadar gönderilen özet e-postalarda kesinlikle şirket içi özel verilerin paylaşılmadığı da ifade edildi. Gönderilen son e-postada ise göze çarpan özel veriler, belli ki şirket içerisinde bir karışıklık meydana geldiğini açıkça gösteriyor.
yazarErdem Yener

Geçmiş yıllardan beri teknoloji dünyasıyla iç içe olan Erdem, yeni haberleri ve teknolojik gelişmeleri paylaşmaktan mutluluk duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Facebook, uygulama raporlarını yanlışlıkla paylaştı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Facebook, uygulama raporlarını yanlışlıkla paylaştı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Facebook, uygulama raporlarını yanlışlıkla paylaştı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "