Facebook ve Google bir kişi tarafından dolandırıldı!


27 Mart 2019 Çarşamba 11:29
Facebook ve Google bir kişi tarafından dolandırıldı!

Evaldas Rimasauskas adlı şahıs uyguladığı plan ile Facebook ve Google gibi teknoloji devlerini tam 112 milyon dolar dolandırdı, firmaları büyük zarara uğrattı. Detaylar haberimizde!

Planı senelerce tasarladı!

IGN adlı web sitesinin yaptığı habere göre Evaldas Rimadauskas isimli bir şahıs 2013 yılından 2015 yılına kadar  Facebook ve Google şirketlerini dolandırmak icin planlar yaptı. Bu planları geçtiğimiz sene yürürlüğe koyan kişi, Facebook’u doksan dokuz, Google’ı ise yirmi üç milyon dolar zarara uğratarak firmaların büyük kayıplar yaşamasına sebep oldu. 

Litvanya’da yaşayan Evaldas Rimasauskas isimli bir adam yaptığı plan neticesinde, verdiği siparişlerin gelmediğini gerekçe göstererek Facebook’tan doksan dokuz, Google’dan da yirmi üç  milyon dolar ödeme aldı. Evaldas Rimasauskas’ın planı oldukça basitti. Şahıs, bazı sahte siparişlere ait makbuzlar, imzalı belgeler ve sahte faturalar hazırlayıp bunların gerçekçi görünmelerini sağladı. Hatta sahte e-posta hesapları yarattı ve bunları şirketlerin destek birimlerinden gelmiş gibi gösterdi. Bunun ardından Rimasauskas, Quanta Computer Technologies isimli bir donanım şirketinden Tayvan uyruklu temsilciymiş gibi davrandı.

Şahıs, yalanını inandırıcı kılmak için Letonya’da aynı isimle açılmış bir şirkete girdi. Planın oldukça gerçekçi olması ve oldukça başarılı işlemesi nedeniyle ne Google ne de Facebook belgelerin gerçek ve geçerli olup olmadığını sorgulamadı. İstenen parayı müşteri memnuniyetini ön planda tutmak amacı ile sorun çıkarmadan ödediler. Bunların ardından Evaldas Rimasauskas, aldığı paraları Letonya, Macaristan, Litvanya, Slovakya ve Kıbrıs’taki kendine ait açmış olduğu banka hesaplarına aktardı.

Google Fotoğraflar biyometrik gizlilik davası sonuçlandı! SDN-1

Google farkına vardı!

Tüm bunların üzerinden bir süre geçmesinin ardından Google ortada bir sorun olduğunu anladı, yaptığı araştırmalar sonucu olayın bir dolandırıcılık olduğunun farkına vardı. Facebook ile birleşerek Evaldas Rimasauskas’a dava açan firma, şahısa kara para aklama, evrakta sahtecilik gibi suçlamalar yöneltti.

Rimasauskas tutuklandı ve elli milyon dolar kefalet ile 29 Temmuz‘da yapılan mahkemede serbest kaldı. Bu olayın sonucunda şahıs tam altmış iki milyon dolar kar elde etmiş oldu.
yazarHazal Orta

2012 yılında editörlük kariyerine başlayan yazarın yolu yakın zamanda ShiftDelete.Net ile kesişti. Teknoloji gündemini yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan teknolojik gelişmeleri okurlara aktarıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Facebook ve Google bir kişi tarafından dolandırıldı!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Bana bi gülme geldi

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Ne sipariş etmişte gelmemiş hiç bi şey anlamadım

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Kefalet ile yırtma olmaz

" Facebook ve Google bir kişi tarafından dolandırıldı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Facebook ve Google bir kişi tarafından dolandırıldı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Facebook ve Google bir kişi tarafından dolandırıldı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG
 2. 2 C4U kulaklık inceleme - Fiyat performansı sevdik! C4U kulaklık inceleme - Fiyat performansı sevdik!
 3. 3 iPhone 12 Pro almak için kaç gün çalışmak gerekiyor? iPhone 12 Pro almak için kaç gün çalışmak gerekiyor?
 4. 4 JBL Clip3 bluetooth hoparlör incelemesi! JBL Clip3 bluetooth hoparlör incelemesi!
 5. 5 Orta segment savaşları! realme 7 Pro vs Poco X3 NFC Orta segment savaşları! realme 7 Pro vs Poco X3 NFC
 6. 6 Oyun savaşları başlıyor! PlayStation 5 vs PC Oyun savaşları başlıyor! PlayStation 5 vs PC
 7. 7 RTX 3070'li Game Garaj Deluxe 7A inceleme! RTX 3070'li Game Garaj Deluxe 7A inceleme!
 8. 8 Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik! Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik!
 9. 9 Kendisini AirPods Pro zanneden 109 liralık kulaklık! Kendisini AirPods Pro zanneden 109 liralık kulaklık!
 10. 10 Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme! Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme!