Facebook veri hırsızlığı ile tekrar gündeme geldi


14 Aralık 2019 Cumartesi 18:00
Facebook veri hırsızlığı ile tekrar gündeme geldi

Popüler sosyal medya platformlarından Facebook, birçok veri hırsızlığı ile gündeme gelmişti. Elindeki verileri sızdırdığı ve çaldırdığı haberlerini sizlerle paylaşmıştık. Aradan kısa bir zaman geçmesine rağmen Facebook veri hırsızlığı ile tekrar gündeme geldi. Ancak veriler sanal yolla değil, fiziksel yolla çalındı.

Facebook veri hırsızlığı ile gündemde

Facebook için kullanıcı verilerinin çalınması, ilk defa karşılaşılan bir durum değil. Ancak bu seferki hırsızlığı diğerlerinden ayıran faktör, çalışanların verilerinin sızdırılmış olması. Toplamda 29 bin Amerikan çalışanın verileri sızdırılmış oldu. Bu veriler maaş ve ödeme bilgileri gibi kritik detayları da içeriyordu.

Facebook veri hırsızlığı

Veriler, insan kaynakları departmanı çalışanın arabasında bulunan sabit disklerde bulunuyordu. Arabanın içerisinden çalınan sabit disklerle birlikte veriler de gitmiş oldu. Disklerde maaş ve ödeme bilgilerinin yanı sıra, sosyal güvenlik numaraları, vatandaşlık numaraları, banka hesap numaraları ve ikramiye bilgileri gibi birçok veri bulunuyordu.

Bununla birlikte Facebook, bu bilgilerin şu ana kadar kötü amaçla kullanılmadığını belirtti. Hırsızların, verilerden daha çok bilgisayar donanımlarını hedeflediği söyleniyor. Firma, 29.000 çalışanı ile ilgilendiğini ve bu durumdan kurtulmaları için ücretsiz destek sağlandığını belirtti.

Sızdırılan verilerle şimdilik bir şey yapılmasa da, Facebook’un itibarı zedelenmiş durumda. Firma, sabit diskleri arabasında tutan çalışanına disiplin cezası verirken, sabit disklerde kullanıcıların herhangi bir verisinin olmadığını belirtti.

Siz verilerin çalınması hakkında ne düşünüyorsunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Facebook veri hırsızlığı ile tekrar gündeme geldi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Facebook veri hırsızlığı ile tekrar gündeme geldi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Facebook veri hırsızlığı ile tekrar gündeme geldi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor! Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor!
  2. 2 Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı! Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı!
  3. 3 Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk... Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk...
  4. 4 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık! 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık!
  5. 5 Online market alışverişi artık çok kolay! Online market alışverişi artık çok kolay!
  6. 6 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri! 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri!
  7. 7 Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık! Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık!
  8. 8 Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu? Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu?
  9. 9 Mobilden banka hesabı nasıl açılır? Mobilden banka hesabı nasıl açılır?
  10. 10 SDN Şampiyonlar Ligi! - Özel FIFA 21 turnuvası SDN Şampiyonlar Ligi! - Özel FIFA 21 turnuvası