Facebook’un başı yine veri skandalıyla dertte


29 Ekim 2020 Perşembe 12:00
Facebook’un başı yine veri skandalıyla dertte

Facebook, Cambridge Analytica skandalında kullanıcıların verilerini koruyamadığı gerekçesiyle yeniden dava ediliyor. Söz konusu Facebook veri skandalı, 2016 yılında ABD seçimlerinde firmanın yaklaşık 86 milyon kişinin verilerini toplayarak Cambridge Analytica şirketine vermesinin tespitiyle ortaya çıkmıştı.

Facebook veri skandalı için yeni bir dava açıldı

İngiltere ve Galler’de yaklaşık 1 milyon kullanıcı tarafından bilgilerin kötüye kullanılması şikayetlerinin ardından, Facebook hakkında yasal işlem başlatılmasına karar verildi. Hukuki işlemler Facebook You Owe Us (Facebook Bize Borçlusun) adlı grup tarafından başlatılırken, sosyal medya devi konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapmadı. Söz konusu grup aynı zamanda Google aleyhine benzer bir davayı da takip ediyor.

Facebook veri skandalı

BBC’nin haberine göre davadaki temsilcilerden olan Alvin Carpio konuyla ilgili, “Facebook’u kullandığımızda, kişisel verilerimizin sorumlu, şeffaf ve yasal olarak kullanılmasını bekleriz. Ancak biz kişisel bilgilerimizin kötüye kullanımından korumayı başaramadığı için Facebook’un yasaları çiğnediğine inanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Açılan dava, firmanın kullanıcı verilerini izinsiz olarak 1998 tarihli Veri Koruma Yasası kapsamındaki yasal yükümlülüklerini yerine getirmediğini ifade ediyor. Ekim 2018’deki davalarda İngiltere’nin veri koruma ve izleme örgütü, Cambridge Analytica skandalındaki rolü nedeniyle Facebook’u 500 bin para cezasına çarptırmıştı. Daha sonra firma olayla ilgili özür dilemiş ve kullanıcıların verilerine hangi uygulamaların baktığını öğrenmeleri konusunda izin vermişti.

Google’da 2012 yılında aynı konuda ABD Federal Ticaret Komisyonu tarafından açılan bir davada 22,5 milyon dolar ödemeyi kabul etmişti.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Facebook’un başı yine veri skandalıyla dertte”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  facebook u kimse kullanması rezalet bir uygulama

" Facebook’un başı yine veri skandalıyla dertte konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Facebook’un başı yine veri skandalıyla dertte ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Facebook’un başı yine veri skandalıyla dertte ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Xiaomi Mi Robot Vacuum inceleme! Xiaomi Mi Robot Vacuum inceleme!
 2. 2 Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor! Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor!
 3. 3 BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur? BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur?
 4. 4 Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu? Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu?
 5. 5 Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor? Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor?
 6. 6 MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi! MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi!
 7. 7 Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon! Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon!
 8. 8 Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık! Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık!
 9. 9 FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme! FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme!
 10. 10 Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık! Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık!