Facebook’un VR alanındaki heyecanlandıran atağı


08 Eylül 2019 Pazar 14:00
ABONE OL
Facebook’un VR alanındaki heyecanlandıran atağı

Facebook gündemimize skandalları ile giriyor olsa da şimdi konumuz çok daha farklı. VR teknolojisinde hızlı ilerleyen teknoloji devleri arasına Facebook adını altın harflerle yazdırmayı başarıyor.

Şirket sanal gerçeklik çalışmalarına tam olarak ne zaman başladı bilmiyoruz ancak beş yıl önce Mark Zuckerberg şirketi için, sanal gerçeklik başlığı üreticisi Metaverse için 2 milyar dolar ödediğinden beri gözleri üstüne çekmişti.

Teknoloji şirketlerinin sanal gerçeklik alanına yaptığı yatırımlardan ziyade, Facebook beş yıl içinde kendisini oldukça geliştirmiş duruyor. YouTube üzerinden yayınlanan VR başlık deneyimi oldukça başarılı duruyor.

Mark Zuckerberg Facebook ile VR alanına girişi beş yıl önce yapmıştı

Mark Zuckerberg, bilim kurgu dünyasını yaratmak için çıktığı yolda önemli adımlar atılmasını sağlıyor. Daha doğrusu sosyal medya devi ile inşa edilen sanal gerçeklik dünyası, bir odada oturan insanların yüz hatlarını tanımlanmasının da ötesine geçmiş durumda.

Facebook’un Reality Labs yayınladığı yeni makale ile çalışmalarını paylaşıyor. Araştırmalara konu olan araştırma laboratuvarı, VR başlığı takan insanların mimiklerini gerçekçi ve hatasız bir şekilde yüzlerinin hareketlerini taklit edebiliyor.

Mimiklerin içinde dil çıkartma, yüz kırıştırma, dudak büzme gibi ifadeler bulunuyor. Bunları çok iyi bir şekilde yansıtan VR başlık toplamda dokuz kameraya sahip ve daha yetenekli. Apple ve Microsoft tarafında bu sensörlü kamera sayısı hem üçte takılı kalmıştı hem de Facebook’a göre daha az gelişmişti.

Geliştirilen bu kameralar hareketlerinizi izliyor ve Facebook’un “Codec Avatar” alarak adlandırdığı özelliği oluşturmak için bir yapay zeka modeli eğitiyor. Bu adeta VR başlığı takan kişinin kopyası gibi oluyor.

Facebook VR başlık ile gerçekçiliğin kapısını aralıyor

Paylaşılan videoyaya bakıldığında da söylediğimiz ayırıcı özellikler ortaya çıkıyor. VR başlığı takan kişilerde yüzü eksiksiz ve doğru bir şekilde tamamlayan yapay zeka, yalnızca yüzü biraz botokslu gibi gösteriyor. Ama yine de diğer alternatiflere göre bu çok önemli bir adım.

Şaşkınlık vericek şekilde başarılı bir performans sergileyen bu başlık yine de bazı soruların oluşmasına neden oluyor. Teknolojisinin kullanılma şekline göre, iyi ya da kötü olabilecek bu buluşlar ilerleyen yıllarda nasıl sonuçların doğacağını gösterecek.

Söz konusu gelişmiş VR deneyimi videosu
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nü ikincilikle bitirdi. Üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada editörlük yaptı. Yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 yıl önce

Vr rüzgarı tutmadı

" Facebook’un VR alanındaki heyecanlandıran atağı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Facebook’un VR alanındaki heyecanlandıran atağı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Facebook’un VR alanındaki heyecanlandıran atağı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Parasını hak ediyor mu? Nubia RedMagic TWS inceleme Parasını hak ediyor mu? Nubia RedMagic TWS inceleme
  2. 2 Ses çıkarmayan Logitech MK295 inceleme Ses çıkarmayan Logitech MK295 inceleme
  3. 3 Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun! Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun!
  4. 4 iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu? iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu?
  5. 5 İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik
  6. 6 Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi! Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi!
  7. 7 Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi
  8. 8 Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor
  9. 9 Anker Nebula deneyim merkezini gezdik Anker Nebula deneyim merkezini gezdik
  10. 10 Asus ROG Phone 5 inceleme Asus ROG Phone 5 inceleme