Okunma

Facebook, insan gibi görünen avatarlar yapıyor!


26 Eylül 2019 Perşembe 08:00
Facebook, insan gibi görünen avatarlar yapıyor!

Facebook dün gerçekleştirdiği Oculus Connect 6 etkinliği ile birçok yeni teknolojiyi tanıtırken gelecekteki hedeflerini de paylaştı. Facebook VR vizyonu için de gelecek planlarını ortaya koyan önemli bilgiler paylaştı.

Facebook VR alanında daha çok proje geliştirecek!

Oculus Connect 6‘da tüm yeni ürünler duyurulduktan ve sürpriz özellikler açıklandıktan sonra, Facebook Reality Lab (FRL) lideri Michael Abrash, VR ve AR’nin geleceğini ve şirketin devam eden gelişimindeki lider rolünü aktarmak için sahneye çıktı.

Abrash, izleyicilere “VR kesinlikle kişisel bilgisayarla aynı uzun vadeli bir potansiyele sahip.” dedi. Abrash, “Aslında, kısa sürede var olan en güçlü yaratıcı ve işbirlikçi ortam olacağına da inanıyorum.” diyerek sözlerine devam etti.

Bunun gerçekleşmesi için yapılacak çok iş olduğunu da vurgulayan Abrash, yeni projelerinden bahsetti. İlk olarak Reality Lab olarak adlandırdıkları proje ile sanal alanda, aynı mekanı başka bir kişiyle fiziksel olarak paylaştığınız his gibi gerçek bir “sosyal varlık” duygusu yaratmayı amaçlıyorlar.

Bunu yapmak için de Facebook şu anda insan gibi görünen ve hareket eden tam vücut avatarları geliştiriyor. Şu anda bu “Codec Avatarları” gerçek zamanlı olarak ortaya çıkarılamasa da Abrash, “Gelecek yıllarda bunu yapacağımıza eminim.” diyerek teknolojinin gelecekteki ilk planını da vurguladı.

Abrash, sosyal varlık yaratmada duygu iletmenin önemine de değinerek yeni oluşturdukları avatarlarda daha gerçekçi duygular elde etmeyi planladıklarını ve bu plan için kulaklıklar ile yüz ifadelerini izleyerek gerçek zamanlı kişiler oluşturmayı amaçladıklarını da ekledi.

Facebook’un VR tarafına daha çok odaklanması bekleniyor hatta kısa süre içerisinde artırılmış gerçeklik üzerine bir sosyal medya platformu oluşturması da muhtemel ihtimaller arasında.
yazarMustafa Büyükçağlayan

Teknolojik gelişmelerin insanlığa yön vereceğine inanan Mustafa Büyükçağlayan; Dijital pazarlama alanındaki çalışmalarını 3 yıla yakın bir süredir devam ettiriyor. Bilginin paylaştıkça çoğaldığına inandığı için bilişim ve teknoloji alanında makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Facebook, insan gibi görünen avatarlar yapıyor!”

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

    Matrixe doğru gidiyoruz..

" Facebook, insan gibi görünen avatarlar yapıyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Facebook, insan gibi görünen avatarlar yapıyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Facebook, insan gibi görünen avatarlar yapıyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "