Facebook, Watch ile Youtube’a rakip oluyor!


2017-08-10 10:00:00
Facebook, Watch ile Youtube’a rakip oluyor!

2 milyardan fazla aktif kullanıcısı ile her geçen gün büyüyen ve sadece bir sosyal ağ olarak kalmayarak kullanıcıların tüm ihtiyaçlarına cevap vermek isteyen Facebook, yeni çözümleri ile karşımıza çıkmaya devam ediyor.

Facebook, yeni video servisi Watch’ın duyurusunu gerçekleştirerek, uzun süredir gündemde olan sızıntılar için son noktayı koymuş oldu. Peki, Facebook Watch kullanıcılara neler sunacak?

Facebook, Watch isimli video servisini duyurdu!

Onlarca farklı video içerik üreticisi ile anlaşmaya giden ve bunların sayısını sürekli artırmayı planlayan Facebook, Watch sekmesi altında Youtube veya herhangi bir video platformu ile benzer bir şekilde kullanıcıların bu videolara erişmesini sağlayacak.

17-08/10/facebook-watch-1.jpg

İlk etapta TV şovlarının ağırlıklı olacağı düşünülen Facebook Watch’tan elde edilen reklam gelirlerinin yüzde 55’lik kısmı içerik üreticilere giderken, yüzde 45’ini ise Facebook alacak.

Facebook’un bazı TV programlarını yayıncılar ile yaptığı anlaşmalar sonucunda ilk olarak burada yayınlayacağı ve bu sayede kullanıcıları servisi kullanmaları konusunda teşvik edeceği ifade ediliyor.

Kullanıcıların Youtube’da olduğu gibi kanallara abone olabildiği Watch ile birlikte, yayıncı kuruluşlar ile iletişime geçme imkanı sunuluyor.

Dünya genelinde kullanıma sunulmadan önce ilk olarak ABD’de test edilecek olan servis hakkında konuşan Mark Zuckerberg, Watch ile birlikte insanların bir TV programı izlerken diğer yandan arkadaşları ile sohbet edebileceğini ve benzer programları seven kullanıcılar ile aynı gruplara dahil olarak fikirlerini paylaşabileceğini ifade ediyor.

:: Facebook’un yeni video servisi hakkında siz ne düşünüyorsunuz?


 • yazarMehmet Ali Ertunç

  2015 yılının Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Pilot olma hayali ile uçaklara olan hayranlığı her geçen gün artarken, 7 yıl önce başlayan spor hayatına zorunlu bir ara sonrasında kaldığı yerden devam ediyor.
  Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

  “Facebook, Watch ile Youtube’a rakip oluyor!” üzerine bir yorum

  1. SDN Okuru dedi ki:

   Bu ne saçma bir başlık

  Yorum yazın