Facebook bir ilke imza attı


01 Aralık 2019 Pazar 16:00
Facebook bir ilke imza attı

Popüler sosyal medya platformlarında Facebook, yapay zeka alanında oldukça büyük bir gelişme göstererek bir ilke imza attı. Facebook içerik denetlemeleri, yapay zeka sayesinde oldukça hızlanmışa benziyor. Bu gelişim ile birlikte Facebook kurallarını ihlal eden içerikler platformdan çok daha hızlı bir şekilde kaldırılıyor.

Facebook yapay zeka alanında bir ilke imza attı

Facebook içerik denetimlerinin büyük bir çoğunluğu yapay zeka tarafından kontrol ediliyor. Makine öğrenme sayesinde her seferinde gelişen yapay zeka, görevlilerin incelemesine gerek kalmadan birçok içeriğe müdahale edebiliyor.

Şirketin yayınladığı rapora göre sistem, terörist videolarının ve fotoğraflarının yüzde 98 gibi büyük bir çoğunluğunu kimse göremeden silmiş.

facebook yapay zeka alanında

Sosyal medya devi, videolardaki bütün nesneleri tanımlaması ve etiketlemesi için makine öğrenme sistemlerini eğitiyor. Bu sayede bıçak ve silah gibi tehlikeli maddeler video içerisinde kolayca tespit edilebiliyor.

Yazılım bunu iki şekilde yapıyor. İlk olarak nesnelerin özellik ve davranışlarını tespit eden ve bunları güven yüzdelerine göre etiketleyen sinir ağları kullanılıyor.

Son olarak bu sinir ağları, önceden çözülmüş raporlardan, yeni gelen raporlardan ve Londra Polisi tarafından çekilen videoların kombinasyonuyla eğitiliyor. Yapay zeka, bu bilgiler doğrultusunda sahneyi analiz ederek işaretlenmesi gereken bir yer olup olmadığına karar veriyor.

Sistem, videonun sorunlu görüntüler veya davranışlar içerdiğini tespit ettikten sonra platformdan kaldırıyor veya içeriğin incelenmesi için görevliye gönderiyor.

facebook

Sistemin tek zayıf noktası dil. Yapay zeka henüz dilleri otomatik anlayıp çeviremiyor. Bu nedenle Facebook, yapay zeka sistemine güvense de terörizm içerikli videoların tespiti için insanlardan gelen raporlara daha fazla güveniyor.

Bu yeni sistem, özellikle geçtiğimiz Mart ayında bir teröristin Yeni Zelanda‘nın Christchurch kentinde bulunan bir camide 49 kişiyi öldürmesi üzerine hız kazanmaya başladı. Terörist, eylem anını Facebook üzerinden canlı yayın yaparak aktarmıştı ve bu video aylarca sosyal medya platformlarında dolaştı. Böyle bir şeyin tekrar yaşanması durumunda müdahalenin çok daha hızlı olacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Siz Facebook’un yapay zeka sistemi hakkında ne düşünüyorsunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Facebook bir ilke imza attı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Facebook bir ilke imza attı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Facebook bir ilke imza attı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Xbox Series S kutusundan çıkıyor! Xbox Series S kutusundan çıkıyor!
  2. 2 iPhone güncellendikçe yavaşlar mı denedik! iPhone güncellendikçe yavaşlar mı denedik!
  3. 3 Poco X3 NFC fiyatı ve özellikleri! Poco X3 NFC fiyatı ve özellikleri!
  4. 4 iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik! iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik!
  5. 5 Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme
  6. 6 EBA için en iyi 5 tablet önerisi! EBA için en iyi 5 tablet önerisi!
  7. 7 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
  8. 8 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
  9. 9 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
  10. 10 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!