Okunma

Facebook Yapay Zekalı Harita Geliştiriyor!


08 Mart 2016 Salı 08:00
Facebook Yapay Zekalı Harita Geliştiriyor!

Bilindiği gibi Facebook, günümüzde sadece bir sosyal medya sitesi değil de bir teknoloji şirketi haline geldi. Bu bağlamda Facebook’un son çalışması Facebook Haritalar, farklı yapısı ile dikkatleri üzerine çekmeye daha şimdiden başlamış oldu!

16-03/08/news_1-facebook-yapay-zekaya-sahip-harita-gelistiriyor.jpg

Mark Zuckerberg tarafından geçtiğimiz aylarda duyurulan Connectivity Lab oluşumunun çalışmaları somutlaşıyor. Doğrudan Mark Zuckerberg tarafından yayınlanan bir video ile gündeme gelen Facebook Haritalar, yapay zekaya sahip yapısı ile dikkat çekiyor.

Söz konusu bu yapay zekanın temel amacı ise, görsel öğeleri tanımlamak üzerine kurulmuş. Örnek vermek gerekirse Facebook Haritalar, insan yüzünü tanımlayabiliyor. Ortaya çıkan bilgilere göre bu sayede, belirlenen; cadde, mimari yapı ve okullarda ne kadar insan olduğu saptanabiliyor.

Öte yandan Facebook’un Connectivity Lab oluşumu tarafından geliştirilen harita uygulaması şu anda, 21,6 milyon metre kare alanı taramış durumda ve 5 metreye kadar kuşbakışı görüntü sunabiliyor.

Son olarak belirtmek gerekirse gayrıresmi ismiyle Facebook Haritalar, Facebook Drone projeleri ile entegre olarak kullanılacak. Şu an için bu kullanımın temel amacı ile ilgili net bilgiler ise paylaşılmış değil.

Mark Zuckerberg tarafından yayınlanan videoyu, aşağıdaki bağlantı aracılığıyla izleyebilirsiniz.

Mark Zuckerberg | Facebook

:: Facebook’un Connectivity Lab oluşumu tarafından geliştirilen harita uygulaması ile ilgili, siz ne düşünüyorsunuz?

//cdn.embedly.com/widgets/platform.js
yazarEren Ertem

1997 yılında ilk bilgisayarı ile içine girdiği teknoloji dünyasına, Elektrik-Elektronik Mühendisliği ile devam ediyor. Ayrıca Bilim ve Teknoloji ile ilgili araştırma yapmak ve makaleler hazırlamak, başlıca uğraşları arasında yer alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Facebook Yapay Zekalı Harita Geliştiriyor!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    daha iyi izleme yapılabilir…

  2. SDN Okuru dedi ki:

    demografik yapıyı oluşturup daha çok reklam satışını yapmak için yapılan bir uygulama.

  3. SDN Okuru dedi ki:

    İnsaları daha iyi fişlemek ve takip etmek iç***** ne olabilir ki?

" Facebook Yapay Zekalı Harita Geliştiriyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Facebook Yapay Zekalı Harita Geliştiriyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Facebook Yapay Zekalı Harita Geliştiriyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "