Okunma

Facebook Yeni Uygulamalar İçin Çalışıyor


31 Ocak 2014 Cuma 07:00
Facebook Yeni Uygulamalar İçin Çalışıyor

Dünyanın en büyük sosyal ağı Facebook, yeni bağımsız uygulamalar üzerine çalıştığını duyurdu. Birkaç yıl önce Messenger servisini ayrı bir mobil uygulama olarak sunan şirketin yeni hedefi bu türden uygulamaları çoğaltmak. Bu konudaki planlar şirketin en yetkili kişisi CEO Mark Zuckerberg tarafından açıklandı.

Dün gerçekleşen 2013 yılı 4 .çeyrek finansal sonuçlar toplantısında konuşan Mark Zuckerberg, kendilerinden Messenger ve Instagram benzeri ayrı uygulamalar geliştirmelerinin beklenebileceğini söyledi. İlk kez 2011 yılında Messenger hizmetini ana uygulamadan ayıran şirket, 2013 yılının son çeyreğinde de büyük bir güncelleme yayınladı.

Facebook Grupları Uygulama mı Oluyor?

Şirketin Finansal Tepe Yöneticisi David Ebersman yaptığı açıklamada, son üç ay içinde Messenger uygulamasının yüzde 70 büyüdüğünü belirtti. Şirket CEO‘su Zuckerberg ise Messenger‘ı ayırarak ana uygulamanın yükünü hafiflettiklerini söyledi ve Facebook Grupları‘nı yeni bir bağımsız uygulama olarak işaret etti.

Hali hazırda, her ay yarım milyardan fazla kişinin Facebook gruplarını kullandığını ifade eden Zuckerberg, gruplar hizmetinin bir Facebook ürünü olmaktan çok Facebook uygulamasının bir parçası olarak görüldüğüne dikkat çekti.

Bağımsız Uygulamalar 2014’te Geliyor

Şirketin bağımsız uygulamalar ile ilgi açıkladığı planlar, ay başında The Verge sitesinin iddialarını da doğrulayacak nitelikte. Site yazarı Ellis Hamburger, Facebook‘un 2014 yılı için bağımsız mobil uygulamalar planladığını belirterek dedikodulara konu olan Haber Okuyucu ve Takvim uygulamalarını işaret etmişti.

:: Facebook’un ayrı uygulama stratejisi sizce olumlu mu?
yazarAzim Köse

Ege Üniversitesi, Sinema TV Bölümü Yüksek Lisans mezunu olan Azim, 4 yıldır farklı mecralarda teknoloji hakkında haberler ve makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Facebook Yeni Uygulamalar İçin Çalışıyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Facebook Yeni Uygulamalar İçin Çalışıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Facebook Yeni Uygulamalar İçin Çalışıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "