Okunma

Facebook Yüzümüzü Kayda Alıyor


11 Kasım 2011 Cuma 12:30
Facebook Yüzümüzü Kayda Alıyor

Özel hayatın gizliliği prensibine sıkı sıkıya bağlı olan ve bu konuda katı kuralları bulunan Almanlar bu kez Facebook’un otomatik yüz tanıma özelliğini mahkeme salonuna taşımaya hazırlanıyor.

Deutsche Welle’de yayınlanan bir rapora göre Hamburg’da başlayacak olan davada Facebook, tüm kullanıcıların biyometrik verilerini toplamakla suçlanıyor.

Otomatik etiketleme özelliği ile fotoğraflardaki kişileri doğru bir şekilde etiketleyen Facebook aslında bu işi başarabilmek için tüm kullanıcıların yüzlerini tarayarak biyometrik verilerini depoluyor.

Otomatik etiketleme fonksiyonunu çalıştırırken de bu veriler kullanılıyor.

Bu iş için kullanıcıların hiçbir şekilde bilgilendirilmediğini ve izinlerinin de alınmadığını iddia eden Alman yetkililere karşı Facebook avukatları kullanıcılara yeterli bilgilendirmenin yapıldığını ve Avrupa Birliği kanunlarını ihlal eden bir durum olmadığını söylüyor.

:: Facebook’un yüklediğiniz fotoğraflarda yüzünüzü tarayıp biyometrik verilerinizi elinde bulundurması sizi rahatsız ediyor mu?
yazarHakan Kilyusufoğlu

Yazdığı haberlerdeki olayları farklı bakış açılarından sunmayı seven yazar, SDN’nin yazı işleri müdürü olarak çalışmaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “Facebook Yüzümüzü Kayda Alıyor”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  yakında özel yaşam gizliliğimiz de ortadan kalkacaktır kesin olarak bunu söyleyebiliriz çünkü facebook yapımcıları facebook kullanıcılarının her bilgisini depoluyorlar veritabanlarında tüm bilgilerimizi saklıyorlar şu an akıllarda ki oluşan düşünce şu acaba bu bilgiler onların ne işine yarayacak diye ! bu sorunun cevabı bir kaç sene içinde belli olacaktır umarım bizim açımızdan kötü şeyler olmaz.

 2. centigrade dedi ki:

  Yabancı istihbarat teşkilatlarının veri deposu olarak hizmet ***** aranan bir suçlu olmasanız dahi diledikleri her şeyi saniyede kontrol edebilme lüksünü ellerine vermek istemediğinize ***** iyisi uzak ***** feysbuk un topluma katabileceği hiçbir şey ***** bir biçimde kullanılsa esasen çok iyi amaçlara hizmet edebilir ancak bu kültür seviyesi ile Türkiye’nin feysbuk u olumlu manada kullanması en azından şu anda imkansız.

  Forumlarda dahi edepsizliğin önüne geçilmekte zorlanılırken bu kadar özgürlüğü! bireyin eline verirseniz toplumdaki çözülmeyi hızlandırırsınız.

  Adı özgürlük diye geçen her şey kanunsuzluğa , fütursuzca yapılan konuşmalara ,size hiçbirşey katmayacak görüntü ve bilgi kirliliğine müsade etmekse uzak olsun benden ve memleketimden o özgürlük.

  Hepimizin doğru olandan ayrılmaması dileğiyle…

 3. aslanx dedi ki:

  Arkadaşlar
  Bu konu hakkında birçoğumuzun yeterli bilgisi olmadığını düşünüyorum. Ben dahil.

 4. engerex dedi ki:

  Bu yüzden internete tanınacak fotoğraf konmasını tavsiye ***** />

  Birde Facebook’a yüklenen tüm içerikler artık facebook’un malı oluyor diye biliyorum. Yani siz silseniz dahi sistemden silinmiyor.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  facebooka ve google hiç güvenemiyorum bunda 50 yıl sonra her yerde izimiz her yerde kaydımız olacak bu facebook twitter google falan değil çoğu şeye güvenmiyorum.. ve izlerimizin kayda alındığı kesin birşey vsss….vs

 6. kadirdemir dedi ki:

  iyi de bu siteye kayıt olurken bütün koşulları kabul ederek kayıt oluyorsun bence dava boşa çıkar. uzun süre önce bi haber okmuştum. rusyada kadının biri coca cola yı kronik bağımlılık yaptığı gerekçesiyle dava etmiş ve davayı kazanmıştı. deseydi ki facebook beni bağımlı yaptı hayattan koptum anlardım .

" Facebook Yüzümüzü Kayda Alıyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Facebook Yüzümüzü Kayda Alıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Facebook Yüzümüzü Kayda Alıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "