Okunma

Facebook, Sizi Görmeden Tanıyacak!


23 Haziran 2015 Salı 20:00
Facebook, Sizi Görmeden Tanıyacak!

Sosyal medya, günümüzde birçok kişi için internet kullanma sebebi haline dahi gelmiş durumda. Hiç şüphesiz bu sosyal medya servislerinden en çok kullanıcıya sahip olanı da Facebook oluyor.

Facebook, bir sosyal medya aracı olarak kalmaktan ziyade, uzaydan yapay zekâ teknolojisi gelişimine kadar birçok alanda faaliyet gösteriyor. Bu alanlarda elde ettiği son başarı ise yeni algoritmasını taşıyan yazılımı oldu.

Söz konusu yazılımla desteklenen Facebook yapay zekâsı, insanların yüzünü görmese dahi kim olduklarını belirleyebilecek yeteneğe sahip durumda. Örneğin sizin yüzünüz görünmese de vücut ölçülerinizden giyim tarzınıza, hatta duruş şeklinize dayanarak sizin kim olduğunuzu büyük doğruluk oranıyla belirleyebiliyor.

15-06/23/eren-ertem_facebook_image_2015-2.jpg

Facebook yapay zekâ departmanı yöneticisi Yann LeCun, konu le ilgili yaptığı açıklamalara çarpıcı istatistiklerde ekledi.

İstatistikler dikkat çekiyor!

Bir süredir çalışmaları süren yapay zekâ testleri boyunca Flickr üzerinde yer alan 40,000 den fazla fotoğraf işlenmiş. Bu fotoğraflardan yüzü görünmeyen kimselerin ise bir süre sonra yapay zekâ tarafından yüzde 83’ lük bir başarı ile kim olduğu tahmin edilebilmiş.

Görülebileceği üzere elde edilen başarı, hiçte yabana atılabilecek cinsten değil. Zira artık sosyal medyabankasında” yer alan görseller, güvenlik konu olduğunda da büyük önem taşıyacak.

Konu ile ilgili daha anlaşılır olması açısından LeCun sözlerine “Mesela siz her gün Mark Zuckerberg’ i gördüğünüzden, artık yüzünü görmeden tanır hale geldiniz. Çünkü Mark hep gri tişört giyer.” Benzetmesini de ekledi.

:: İnsan tanıma teknolojisi hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarEren Ertem

1997 yılında ilk bilgisayarı ile içine girdiği teknoloji dünyasına, Elektrik-Elektronik Mühendisliği ile devam ediyor. Ayrıca Bilim ve Teknoloji ile ilgili araştırma yapmak ve makaleler hazırlamak, başlıca uğraşları arasında yer alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Facebook, Sizi Görmeden Tanıyacak!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Günden güne kıyamet yaklaşıyor. 🙂

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Ben de tlf. daki sesinden hiç tanımadığım birini fiziken tarif edebiliyorum (Çok az yanılma payıyla)., Face ten galiba az ilerdeyim

  3. SDN Okuru dedi ki:

    Bugüne kadar facebook'ta fotoğraf etiketlerini onaylamadım ve kendi fotoğraflarımın hiçbiri şuan facebook'ta yok. Beni nereden tanıyacak? Buyrun 🙂

" Facebook, Sizi Görmeden Tanıyacak! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Facebook, Sizi Görmeden Tanıyacak! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Facebook, Sizi Görmeden Tanıyacak! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "