Okunma

Facebook Zaman Tüneli Markalara Yaramadı


21 Mayıs 2012 Cumartesi 09:08
Facebook Zaman Tüneli Markalara Yaramadı

Sosyal ağ ve internet kavramlarıyla bütünleşen Facebook, bir süre önce Timeline yani Zaman Tüneli‘ni üyelerin beğenisine sunmuştu. Kişilerin sanal alemdeki aktivite ve paylaşımlarını adına yakışır bir biçimde, film şeridi tadında yayınlayan bu yeni özellik kısa sürede büyük ilgi gördü.

Yaklaşık 6 hafta önce markaların kullanımına açılan Timeline firmaların da beğenisini topladı. Kısa sürede 8 milyon sayfa yeni tasarıma geçti. Fakat durum kullanıcı verilerinde bu kadar parlak değil.

Sosyal medya araştırma şirketlerinden Wildfire Interactive‘in site üzerinde yaptığı inceleme Zaman Tüneli’nin sayfalara olan etkisini gözler önüne serdi. Buna göre 67 isimde yapılan inceleme neticesinde gönderilerin beğenilme oranları %22 arttığı görüldü.

Fakat içeriklere yapılan yorumlar ileti başı %6.5 ile yavaş bir şekilde düşmeye başladı. Elbette milyonlarca hayranı olan sayfalar durumdan daha az etkilenirken daha küçük markalar ise olayın ilgili ismi oldu.

Firma adına açıklama yapan Wildfire CEO’su Victoria Ransom, haber akışında kişilerin yorunlarını görmenin artık daha zor olduğunu, üstelik diğer üye yorumlarının eskisi gibi açıkça yayınlanmadığını, bunun da kullanıcının iletiyi beğenip paylaşmaya yönelttiğini söyledi.

Böylece daha canlı bir tartışma ortamı yerine kişinin sadece okuyucu rolünde olmasını sağlayan Facebook, üzerine düştüğü Zaman Tüneli’nde daha çok görsel medya içeriğine önem veriyor. Ancak yeni tasarım diğer yandan kimi mesajların gözden kaçmasını da oldukça kolaylaştırıyor.

:: Facebook Zaman Tüneli sayfanıza olan ilgiyi etkiledi mi?

{AUTHOR}
{ARTICLE_LINK} 


yazarCihan PEHLİVAN

‘Teknoloji tutkusu dinmek bilmeyen öğrenci’ olarak tanınan yazarımız, sosyal medya ve internet gündemini adeta bir gölge gibi takip ediyor. Ek olarak çeşitli yazılım ve servis incelemeleriyle SDN okurlarına faydalı ipuçları veriyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

15 yorum - “Facebook Zaman Tüneli Markalara Yaramadı”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  hep dedim hepte diyeceğim, facebook tasarım mühendisleri hiçbir halttan anlamıyorlar…

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Tünele giren çıkamazıyormuş bende komple çıktım zanberk mıdır nedir sahibi onun olsun tüneli

 3. SDN Okuru dedi ki:

  berbat ötesi….

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Sayfalar icin de kullanici icin de igrenc. Hani her degisiklikte bunu diyoruz ya, bu oyle degil iste.

 5. zoki dedi ki:

  facebook’u bende sevmiyorum ancak bazen arkadaşlara ulaşmak gerektiğinden mecburen kullanı***** />
  çünkü msn’i artık kullanan pek olmuyor.

 6. ethem10 dedi ki:

  Zaman tüneli çok gereksiz bir uygulama, ilk çıktığından beri sevmedim. Zaten facebook hesabınıda dondurdum, boşa zaman yiyor. Sıkıldım artık faceden.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  87 bin üyeli bir sayfa sahibi olarak söylemeliyim ki evet ilgi büyük oranda düştü. Üyelerin aktivitesi eskisi gibi değil. Canlı tutmak için çırpınıyoruz adeta.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  zaman tüneli berbat

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Zaman Tüneli Pişmanlıktır…

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Zaman Tüneli Pişmanlıktır..

 11. SDN Okuru dedi ki:

  göz kirliliği

 12. SDN Okuru dedi ki:

  kapattım timeline geçince.. alışkanlık yapmış zor geldi sigara bağımlılığı gibi ama zamanla alışılıyor valla boşa oyalanıp duruyormuşum şimdi daha çok zaman daha az internet sosyalitem var…

 13. kingahmet365 dedi ki:

  Daha geçmedim ve geçmeyi de düşünmüyorum

 14. SDN Okuru dedi ki:

  berbat bir tasarım.

Yorum yazın

Geri bildirim