Okunma

Facebook’a dev tazminat cezası!


18 Nisan 2017 Perşembe 15:00
Facebook’a dev tazminat cezası!

Görünen o ki Facebook’un WhatsApp ile ilgili söylediği gizlilik yalanı sosyal ağa pahalıya mal oldu. Facebook, Avrupa’ya oldukça büyük bir meblağ ödemek zorunda kalacak.

Facebook 110 milyon avro cezaya çarptırıldı

Facebook, 2014 yılında 19 milyar dolar ödeyerek popüler mesajlaşma platformu WhatsApp’ı bünyesine katmış ve satın alma teknoloji dünyasında büyük bir şok etkisi yaratmıştı. Şirket bu esnada WhatsApp kullanıcılarının gizlilikleriyle ilgili hiçbir endişe duymamaları konusunda söz vermişti.

Bu olayın üzerinden geçen 2 yılın ardından Mark Zuckerberg önderliğindeki platform, Facebook ve WhatsApp hesaplarının otomatik olarak birleştirilmesini devre dışı bırakacak bir özellik açıklamıştı. Öte yandan Avrupa Komisyonu, hesapların birleştirilmesinin durdurulması konusunda bir soruşturma başlatmıştı.

17-05/18/facebook-whatsapp-gizlilik-ceza-sdn-02.jpg

Sonunda bu soruşturmanın Facebook’a olan cezası ortaya çıktı. Avrupa Komisyonu, Facebook’u 110 milyon avroluk bir cezaya çarptırmış durumda. Bu cezanın sebebiyse Facebook’un 2014 yılında WhatsApp anlaşması sırasında yanıltıcı bilgi paylaşımında bulunmuş olması. Şirketin bu dönemde Avrupa Birliği’ne, Facebook ve WhatsApp kullanıcı hesaplarını otomatik olarak birleştirme gibi bir planları olmadığını belirttiği ifade ediliyor. Facebook, 2014’te sunulan dokümanlarındaki hataların kasıtlı olmadığını vurguluyor.

Bu arada Facebook geçtiğimiz hafta İtalya’da WhatsApp sebepli 3 milyon avroluk bir cezaya daha çarptırılmıştı. Bunun sebebi ise şirketin kullanıcıları Facebook ile veri paylaşımına zorlamasıydı. Ayrıca bu haftanın başında Fransa, reklamverenlerin kullanıcı verilerine erişebildiği gerekçesiyle Facebook’u 150 bin dolarlık cezaya çarptırmıştı.

:: Sizce Facebook, kullanıcı gizliliğine ne kadar önem veriyor?


yazarİlker Şekercioğlu

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, bu bağımlılığını teknolojiyi yakından takip etmek isteyenlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

“Facebook’a dev tazminat cezası!” üzerine 5 yorum

 1. SDN Okuru dedi ki:

  110 milyon avroyu adamlaf cerrz4 olarak harcıyor

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Facebook çok paragöz olmuş böyle giderse kullanıcı kaybeder , öyle bana verdiğin gizlilik ihlalini öyle kafana göre terör estiremezsin Facebook ! O hatler bilinecek .İyi olmuş ,gerçi koymaz ama oda bir kesinlik söz konusu ,göze alıp da yapmıştır onu .

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Bizde vuralim dusene

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Biz de ceza keselim. Bize de ödeme yapsınlar. Ödemezlerse de keseriz facebooku. Onlar da kesin çok korkar hemen öderler cezayı. Şaka şaka. Zuckerberg in haberi bile olmaz. Sağolsun milletimiz çok duyarlı. Vpn üzerinden hemen delerler yasağı.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Amerika wolswagen ve fiat araba markalarına egzoz emisyon çamuru atıp zarar verdi. Avrupada misilleme yapıyor. OYUN BÜYÜK, açın gözünüzü. Dünyayı siyasi çekişmeler yönetir, ne olurda olsun ülkeni kötüleme.

Yorum yazın

Geri bildirim