Okunma

Facebook’a Giriş Yaşı Kaç Olmalı?


14 Mart 2012 Çarşamba 09:00
Facebook’a Giriş Yaşı Kaç Olmalı?

Bilindiği üzere Facebook’a giriş yaşı 13 olarak belirlendi. Ancak birçok kişiye göre bu yaş bile Facebook’a girmek için fazla küçük görünüyor. SodaHead’in 2000 kişi üzerinde yaptığı araştırmaya göre 13 yaşı ve altını kabul edenler, yetersiz görenlerden daha çok.

Araştırmanın sonuçlarına göre %5’lik bir kesim, Facebook’a giriş için 7-9 yaşı uygun görüyor. 10-12 yaş aralığını uygun bulanlar %13’de kalırken 13 yaşın ideal olduğunu düşünenlerin oranı ise %34 ile zirvede. 14-17 yaş aralığının uygun olduğunu savunanlar %29 ile ikinci sırada yer alırken Facebook’a giriş için 18 yaş doldurulmalı diyenler ise %19’luk azımsanmayacak bir paya sahip.

Ankete katılan gençlerin ise kendine güvenleri tam. Araştırmaya katkıda bulunan 13-17 yaşları arasındaki gençlerin %57’si 13 yaşının ideal olduğunu vurgularken %18’i ise 13 yaşının altındakilerin de sosyal ağda olması gerektiğini savunanlardan. Ancak ilerleyen yaş gruplarının hepsi Facebook’a giriş yaşının 13’den fazla olması gerektiği konusunda hem fikir.

Araştırmaya katılan ebeveynlerin ise gençler konusunda daha korumacı olduğu da ortaya çıktı. Ankete katılan çocuksuz bireylerin %44’ü 13 yaşında Facebook üyesi olmayı normal karşılarken ebeveynlerde bu oran %27’ye düşüyor. Çocuk sahibi internet kullanıcılarının %33’lük büyük bir kısmı ise gençlerin Facebook’a 18 yaşında adım atması gerektiğini savunanlardan.

Araştırmalar gençlerin sosyal medyaya ideal giriş yaşını ararken gençlerin bu ortama çoktan girdiği de bir diğer gerçek. Geçtiğimiz sene yapılan bir araştırmaya göre 10 yaşındaki çocukların %19’u, 11 yaşındakilerin %32’si, 12 yaşındakilerin %55’i, 13 yaşındakilerin %69’u ve 14 yaşındakilerin %78’i Facebook hesabı sahibi. Anlaşılıyor ki gençleri popüler sosyal ağdan uzak tutmak pek de mümkün değil.

:: Sizce Facebook’a üye olmak için ideal yaş hangisidir?
yazarErdem Yaşar

Editörlüğe 2007 yılında başlayan Erdem, ilerleyen yıllarda odak noktasını mobil cihazlara ve sosyal medyaya çevirdi. İnternet olmadan yaşayamayanlardan.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

27 yorum - “Facebook’a Giriş Yaşı Kaç Olmalı?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  ben neden giremiyom

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Kesinlikle 13

 3. SDN Okuru dedi ki:

  niye 11yaşındakilerde girmeli

 4. SDN Okuru dedi ki:

  BU İNTERNET AĞI BİZİ BAĞLI OLDUĞUMUZ GÜZELLİKLERDEN,DÜNYADAN ÇEKİP KOPARDI…

 5. SDN Okuru dedi ki:

  facebooka kaydolunacağında yıl bölümünde 1905 var 108 yaşında bir adam mezartaşını paylaşır herhade Galatasaray kurulduğunda doğmuş adam 😀 2013 de var birkaç aylık bebek ilk adımlarını çekip paylaşacak sanırım.ne kadar mantıksız 😀

 6. SDN Okuru dedi ki:

  LİSE MEZUNU ÜNİVERSİTE MEZUNU DİYE SINIRLANDIRMAK SAÇ***** ÖNEMLİ.DİPLOMADA İSTEYİN OKULU GEÇME DERECESİ FALAN 😀

 7. SDN Okuru dedi ki:

  ÖYLE BİRŞEY YAPILSINKİ KİMSE YAŞINI BÜYÜTEMESİN.4 YAŞINDA ÇOCUKLAR FACEDE OYUN PEŞİ***** VAKİT AYIRACAĞIMIZI ZANNEDEREK BİLGİSAYARA ZAMANIMIZI Ç***** BENDEN ÜÇ DAKİKAMI ALDI BİLE 🙁

 8. SDN Okuru dedi ki:

  BENCE 15 YAŞ VE ÜZERİ UYGUN YENİ NESLİN MRÜ BİLGİSAYAR BAŞINDA HEBA OLUYOR

 9. SDN Okuru dedi ki:

  yaş aralığı kaç olursa olsun yaşı büyütüp ***** ben facede 1940 lıyım 😀 geçenlerde duvarımda doğum günümü kutlamış***** güldüm.biri demişki dedemin yaşındaymışsın 😀

 10. SDN Okuru dedi ki:

  anasınıfına giden ve facebook hesabı olan çok tanıdığım var ama bence hoş değil 13 yaş çocuk ***** diye bahsedilmesi ***** bir çocuğunda face hesabı olması çok saç***** elinde hep bilgisayar ***** ***** olup bitenden haberleri ***** olduğu gibi oynasınlar hoplasınlar,beyinlerine kan gitsin 🙂 yapılan bir araştırmaya göre her 4 kişiden 1inin facesi varmış.türkiyede her bireyim 4 facesi var 😀

 11. SDN Okuru dedi ki:

  iyi

 12. SDN Okuru dedi ki:

  hiçdebile

 13. WebNick dedi ki:

  Ne yaşı bence yasaklanmalı, gerçi yasak çözüm olmaz. Bilinçlenmek lazım

 14. eonder87 dedi ki:

  hocam o zaman bizde www.adultbook.com diye bi sayfa açalım 20 yaş altı giremez diye…

 15. orcnd dedi ki:

  maximum 20 olmalı minimumu takan yok zaten

 16. Toorop dedi ki:

  Ben de diğer arkadaşlara katılıp şuan da lise 3’te olmama rağmen lise mezunu diyorum

 17. the-godfather dedi ki:

  Lise mezunu diyorum bende

 18. re13el dedi ki:

  Facebook bazı yerlerde çok gereksiz ama çevreniz o platformu kullandığı için sizde kullanmak zorunda kalabiliyorsunuz. Bir kere google gibi milletin kafasında yer edindi istediğiniz yaş sınırını getirin giren yine girecektir bir şekilde. Bazı kişiler için internet google ve facebook ötesi yok gibi bir şey

 19. -Beneficence- dedi ki:
 20. eSa dedi ki:

  Fark etmez üye olmak için doğum yılını değiştirmen yeterli. (İleride tekrar düzeltirsin reşit olunca ) . Ayrıca oyunların %90’ı çocuklar için.

 21. SDN Okuru dedi ki:

  13 yaş altı kesinlikle olmamalı

 22. neguvon dedi ki:

  internet o kadar büyük bir deniz iken millet neden çöp balığı olan facebook a takılır sizce.

 23. zoki dedi ki:

  bir web sitesi için böyle yaş sınırlamaları saçma gibi . porno sitesi değil bu sonuçta..
  elbette 10 yaşındaki ve 40 yaşındaki kullanıcının ilgi alanları farklı olur.

 24. Cedriic dedi ki:

  Normal Yaşı 25 Olup Beni Ekle Diyen Bir Sürü İnsan Var. Fake Hesaplara İnanıp Saçma Saçma Yorumlar Yapıp Heveslenen Var. Bu Gençlik Nereye Gidiyor Hiç Bilmiyorum.

 25. deatmania dedi ki:

  18-19 yaşında olupta kafa yaşı 15 olanlar da ***** bir araştırma bana göre.

 26. ReDo dedi ki:

  Lise mezunu olması yeterli

" Facebook’a Giriş Yaşı Kaç Olmalı? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Facebook’a Giriş Yaşı Kaç Olmalı? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Facebook’a Giriş Yaşı Kaç Olmalı? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "