Okunma

Facebook’a “Satirik” Etiketi


17 Ağustos 2014 Pazar 09:00
Facebook’a “Satirik” Etiketi

Facebook yeni bir özelliği daha test etmeye başladı. İngilizce “Satire” olarak geçen Türkçe’ye de “Satirik” olarak çevirebileceğimiz bu yeni özellik ile, gerçeklik payı olmayan, sadece gülmek amacı ile yazılmış yazıların başına “Satirik” etiketi getirilecek. 

Örnek ile anlatmak gerekirse ülkemizde Zaytung’un hazırladığı gerçek dışı haberlerin, Facebook’da ciddiye alınmaması için başlarına “Satirik” etiketi getirilecek. Bu sayede bilmeyen okuyucuların haberi ciddiye alıp inanmalarının önüne geçilecek.

Ars Technica’nın keşfettiği bu özellik, şu an için sadece benzer konu önerileri bölümünde ve sınırlı sayfalarda çalışıyor. Satirik etiketinin kısa sürede test sürecini tamamlayıp herkesin kullanımına sunulması bekleniyor.

14-08/17/satire.jpg

En çok haberciler sevinecek

Henüz test aşaması süren bu özelliğe en çok sevinecek olan kişiler arasında medya sektörü çalışanları bulunuyor. Bu haberler bazen o kadar gerçekçi bir şekilde yayınlanıyor ki, haber hazırlayan kişiler bunları kolayca gerçek zannedebiliyor.

:: Facebook’un satirik etiketi konusunda ne düşünüyorsunuz?

 
yazarAtakan Sayın

Mobil teknoloji tutkunu olan Atakan, yıllardır Android kullanıyor. PC mi Mac mi sorusuna ise kesinlikle Mac cevabını veriyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Facebook’a “Satirik” Etiketi”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Satirik ne be, nasılda uydurmuşlar. Satire: Yerme, taşlama demek 🙂

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Satirik eleştirmek demek değil miydi ?

  3. SDN Okuru dedi ki:

    apple facebook satın alsa da kurtulsak

" Facebook’a “Satirik” Etiketi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Facebook’a “Satirik” Etiketi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Facebook’a “Satirik” Etiketi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "