Facebook’ta, 2010 Yılının En Popülerleri!


14 Aralık 2010 Salı 13:30
Facebook’ta, 2010 Yılının En Popülerleri!
Sanal dünya, bazı zamanlarda gerçek dünyadan daha önemli hale geliyor. Arkadaşlarımızla takılmak veya ailemizle vakit geçirmek yerine, Facebook gruplarına katılmak veya Twitter’da “Tweet” eylemi yapmayı seçiyoruz. Böylece, gerçek dünyada nasıl bin bir türlü moda mevcut ise, sanal dünyada da bir o kadarı karşımıza çıkıyor (İşte Facebook Profillerinin Yeni Hali).

 

 

Sen Neymişsin Be Facebook?

Peki, sosyal medya servislerinin en popülerlerinden Facebook’ta, nasıl bir moda takip ediliyor? “Yazılı evraklar yırtılıp atılır, kısa mesajlar silinir ama İnternet asla unutmaz.” sözünden yola çıkarak, size Facebook’ta, 2010’un en popüler gruplarından bahsedeceğiz.

1-HMU

“HMU da neyin nesidir?” diyebilirsiniz ve haklı olursunuz, zira birçok kullanıcı bu terimle ilk defa karşılaşıyor. HMU, Hit Me Up’ın kısaltılmışı. Yani “bana e-posta yolla, Facebook’tan mesaj yolla, SMS at, telefonla ara” gibi kavramların tümünü kapsıyor.

 

 

HMU grupları, başlarda hiç ilgi görmemiş ve günde 20 tıklamaya zar zor erişmişti. Sonra ne olduysa oldu ve günde 1600 mesaja ulaşıldı. Aylar geçtikçe 60.000-70.000 seviyesine kadar ilerledi. Bu kadarla kalsa iyiydi, zira okulların açıldığını Eylül ayında en büyük patlama gerçekleşti. Şimdiyse, günde 80.000 mesaj gibi çılgın bir rakamla karşı karşıyayız.

2-Dünya Kupası

Dünya Kupası organizasyonu gruplarının da en tepelerde dolaşması kaçınılmaz. Ne de olsa, gezegenin en büyük spor aktivitelerinden biri. Finale yakın günlerde, işler iyice kızıştı ve 1.5 milyon üye, bu grupların arasına girdi ve mesajlarını esirgemedi. Amerika’nın en büyük gazetelerinden biri olan New York Times da destekçiler arasında olunca, niye hayrete düşelim ki?

 

3-Filmler

Facebook’un en ilgi çekici taraflarından biri de, vizyona yeni giren filmler hakkında kurulan gruplar ve buralarda yapılan sohbetler… Christopher Nolan’ın şaheseri Inception, Robert Downey Junior’un üstün performansı ile Iron Man 2, vampir modasını ateşleyen eser Twilight Efsanesi: Tutulma ve animasyon harikası Toy Story 3, 2010 yılında gösterime girdi ve “filmler kategorisini” Facebook’un en popüler üçüncü grubu pozisyonuna taşıdı.

 

4-iPad ve iPhone 4

Dijital dünyada aktiviteler gerçekleşecek ve büyük elmanın fenomenleri iPhone 4 ve iPad üstüne grup kurulmayacak öyle mi? Steve Jobs’un oyuncakları hakkında açılan gruplar, Facebook’un dördüncü sırasına gururla yerleşti.

 

5-Haiti Depremi

Dünya tarihinin en talihsiz vakalarından biri, Haiti’de yaşandı ve pek çok can, Haiti’de gerçekleşen depremde yitip gitti. O sırada Haiti’de bulunan Boston’lu bir kadın ve hayatta kalan 36 kişinin oluşturduğu grup, Facebook’ta büyük ilgi gördü. Aslında can derdine düşenlerin amacı, durumlarının iyi olduğunu yakınlarına bir şekilde bildirebilmekti. Grup, dakikada 1800’den fazla mesajla doldu taştı.

 

 

6-Justin Bieber

Pek çok kişiye bıkkınlık veren fakat bıkkınlık verdiği kişilerden, çok daha fazla hayranı olan 15 yaşındaki pop şarkıcısı Justin Bieber hakkında açılan grup, Facebook’un en popülerleri listesinde 6. sıraya yerleşti.

 

7-Facebook Oyunları

Facebook’ta bu kadar fazla zaman geçiren milyonlarca kullanıcı varken, Facebook’un oyunları üzerine açılan grupların popülerliğinin az olması beklenemezdi. FarmVille ve Haziran’da piyasaya sürülen FrontierVille, ilgiyi katladı. 2011’de “Ville” ailesine yeni üyeler katılacağını düşünüyoruz.

 

8-Madenciler

Şili’de yaşanan göçük ve yeraltında mahsur kalan madenciler, bir anda dünyanın ilgisini üstüne topladı. 33 Şilili madenci, 69 gün boyunca sevdiklerine kavuşamadılar. 69 günün ilk haftasında, madencilerin sağ olduğu haberi yayılınca, Facebook mesajları fırladı, kurtuluş gününde ise tavan yaptı.

 

9-Uçaklar

Airplanes (Uçaklar) sözcüğünde, yeni hiçbir şey yok. Bununla birlikte, kelimenin, Facebook’ta bu kadar popüler olmasının nedeni, “B.o.B Presents: Airplanes” adlı hip-hop albümünün dünya çapında yüksek satış oranlarına ulaşması ve albümün, ana şarkısının adının “Airplanes” olması. Eh, sonrasında da, açılsın gruplar!

 

10-2011

Gelecek, yeni umutların, hayallerin ve planların gerçekleşebileceği zamanı işaret eder. 2011 yılında gerçekleşecek evlilikler, törenler, statü değişimleri ve olası terfiler hakkında grup kurulmaması ve bu gruba, bin bir türlü mesajın atılmaması şaşırtıcı olurdu kanaatindeyiz.

 

:: Facebook grupları arasında en sevdiğiniz nedir?
yazarBarış Terun

Geçmişte pek çok bilişim ve otomobil dergisinde çalışan Barış, Psikoloji Yüksek Lisansı'nı bitirdikten sonra tüm mesaisini, büyük bir zevkle ShiftDelete.Net'e ayırıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Facebook’ta, 2010 Yılının En Popülerleri! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Facebook’ta, 2010 Yılının En Popülerleri! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Facebook’ta, 2010 Yılının En Popülerleri! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi
  2. 2 M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor
  3. 3 Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı
  4. 4 QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi
  5. 5 Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor! Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor!
  6. 6 Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik
  7. 7 SDN ofisi parayı ne yapıyor? SDN ofisi parayı ne yapıyor?
  8. 8 Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor! Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor!
  9. 9 Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti
  10. 10 Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi