Okunma

Facebook’ta Sahte Profil Avı Başladı


27 Eylül 2012 Perşembe 19:28
Facebook’ta Sahte Profil Avı Başladı

Sanal dünyanın en yoğun ziyaretçi trafiğine sahip sitelerinin başında şüphesiz sosyal ağlar geliyor. Sunulan içerik ve uygulama yelpazesi sayesinde oyun, haber gibi konularda geniş alanda hizmet veren platformlar, internetin merkezi olma yolunda ilerliyorlar.

Ünlü marka ve isimlerin dahil olmasıyla hareketlenerek ilgi odağı haline gelen oluşumların öncülüğünü ise Facebook yapıyor. Son olarak keşfedilen ileti açığı sayesinde önemli güvenlik sorunu yaşayan servis, diğer taraftan gizlilik ayarlarındaki düzenleme ile uygulamaların erişim izinlerine sınırlamalar getirildi.

Üye sayısı bakımından kategorisinin lider markalarından olan sosyal ağ şu sıralar kapsamlı bir temizlik içerisine girdi. Şirket bünyesinden yapılan açıklamaya göre -aslen Şubat ayında başlatılan- şeffaflık çalışması kapsamında sahte ya da uzun süredir kullanılmayan profilleri silmeye başlayan ekip, sayfaların beğeni sayılarında ciddi düşüşlere neden oldu.

Tam olarak kaç hesabın kapsama alanına girdiğinden bahsedilmezken ünlü sanatçılar 1 gün içerisinde önemli hayran kayıpları yaşadı. Örneğin -PageData’nın verilerine göre– Lady GagaRihanna ve Justin Bieber sırasıyla yaklaşık 31.700, 22.000, 18.000 takipçisini kaybetti. Diğer taraftan Facebook için geliştirdiği oyunlarıyla bilinen Zynga‘nın Texas HoldEm Poker sayfası 96.000 gibi büyük bir kitlesini yitirirken, FarmVille‘daki durum ise 45.000 ile sınırlı.

Geliştirdiği özel sistem ile artık kullanılmayan ve sahte isimlerle açılan profillerin yanı sıra sayfaların satın aldığı illegal beğenileri elimine etmeye başlayan M.Zuckerbeg ve ekibi, böylelikle sitenin gerçek üye sayısını da ortaya çıkarabileceklerini düşünüyorlar.

Her geçen gün çöp niteliği taşıyan üye sayısındaki hızlı artışa dikkat çeken yetkililer, aslında geç kalınmış karar ile köklü temizlik çalışmalarının başlangıcını vermiş oldu.

:: Facebook’ta kaç adet profiliniz var? Sahte kullanıcı hesapları hakkında ne düşünüyorsunuz?

{AUTHOR}
{ARTICLE_LINK} 


yazarCihan PEHLİVAN

‘Teknoloji tutkusu dinmek bilmeyen öğrenci’ olarak tanınan yazarımız, sosyal medya ve internet gündemini adeta bir gölge gibi takip ediyor. Ek olarak çeşitli yazılım ve servis incelemeleriyle SDN okurlarına faydalı ipuçları veriyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

12 yorum - “Facebook’ta Sahte Profil Avı Başladı”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  sadece tc kimlik no ile hesap açılsa böyle bir sorun ortadan kalkar örnek ***** gibi sadece tc ile hesap açıyorsun ikinci bir hesap açamazsın bu kıadar aklı çalışmıyormu bunların :))

 2. SDN Okuru dedi ki:

  ewet canım sahte hesaplar durmasın bencede

 3. xxakadir dedi ki:

  Benim bir tane hesabım var ama nedense hack lar sürekli saldırıp duruyo..
  Ne albeniliyim ama yaaaa..

 4. itsarmani dedi ki:

  Sırf bir arkadaşım her paylaştığını beğensin diye 60 tane fake profil açmıştı 12 ye düşmüş fake hesapları

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Facebook sayfa isimlerini değiştirmeye izin verene kadar kullanmıyorum.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  şu fake kız hesapları kapatılsın yeter 😀

 7. SDN Okuru dedi ki:

  süper bir haber! Bakalım kampanyalarda fake hesapları ile kendilerine oy verenler ne yapacaklar!

 8. re13el dedi ki:

  Geç de olsa bir şeyler yapmaları güzel.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Benim 10 civari hesabim vardi cogunun sifresini unuttum poker icin acmistim

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Sonunda! Çok geç kalındı! Elveda feyk’ler 😉

 11. AliA dedi ki:

  Hele şükür.

Yorum yazın

Geri bildirim