Okunma

Facebook’taki Arkadaşlarınıza Dikkat Edin!


24 Eylül 2009 Perşembe 08:49
Facebook’taki Arkadaşlarınıza Dikkat Edin!

M.I.T. mezunu iki yazılımcı Project Gaydar adını verdikleri bir program geliştirdi. Bu programın amacı Facebook üyelerinin gerçek cinsel tercihlerini belirlemek. Cinsel tercihi farklı olan kişilerin genelde bunu saklamaya eğilimli olduklarını düşünen Carter Jernigan ve Behram Mistree adlı yazılımcılar, gizli kalmış tercihleri ortaya çıkarmak amacındalar.

Jernigan ve Mistree neden böyle bir şey yapma ihtiyacı hissetmiş bilinmez ama uyguladıkları yöntemin de çok gerçekçi ya da belirleyici olduğunu söylemek güç. Geliştirilen yazılım kişinin Facebook’taki arkadaş listesini tarayarak bunların içinde kaç tane homoseksüel olduğunu belirliyor. Homoseksüel olan kişilerin daha heteroseksüellere oranla çok daha fazla sayıda gay arkadaşı olacağı varsayımından hareket eden yazılımcılar böylece bir kişinin gerçek cinsel tercihini belirleyebildiklerini belirtiyorlar.

Denemeler başarılı

Facebook’ta profil oluştururken, cinsiyet seçeneğinde erkek ve kadından başka seçenek bulunmuyor. Ancak,“İlgilendikleri:” kısmında yapılan seçeneğe göre bir kişinin homoseksüel olup olmadığı anlaşılabiliyor.

Jernigan ve Mistree, geliştirdikleri yazılımın doğru sonuçlar verdiğinden oldukça eminler. Facebook profillerinde cinsel tercihlerini belirtmeyen 947 kişi arasında yaptıkları denemede, önceden homoseksüel olduğunu bildikleri 10 kişiyi yerleştirdikten sonra programı kullanan araştırmacılar daha sonra Project Gaydar’ın bu 10 kişiyi tespit ettiğini gördüler.

Ne kadar sağlıklı? Ne kadar etik?

Jernigan ve Mistree her ne kadar yaptıkları yazılımın güvenilirliğinden emin olsalar da, birçok uzman bunun saçmalık olduğunu düşünüyor. Homoseksüel arkadaş sayısı fazla olanların da homoseksüel olacağı varsayımının yanlış olduğunu belirten uzmanlar, böyle bir genelleme yapılarak elde edilen sonuçların sağlıklı olmadığını belirtiyorlar.

 

Öte yandan işin bir de etik boyutu var. Kimsenin özel hayatı, başka kimseyi ilginendirmeyeceği gibi, insanların gizli kalmasını istediği tercihlerin izinsiz bir şekilde ortaya çıkarılmak istenmesi de kabul edilebilir bir şey değil. Kişilerin özel hayatları kendilerinden başka kimseyi ilgilendirmemeli.

:: Böyle bir yazılımın hazırlanmasını etik buluyor musunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Facebook’taki Arkadaşlarınıza Dikkat Edin!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    ne hakkında yorum yazıyim

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Bence programı geliştirenler ya hakikatten homolar arkadaş bulmakta sıkıntı çekiyorlar ya da homofobileri var 😀

" Facebook’taki Arkadaşlarınıza Dikkat Edin! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Facebook’taki Arkadaşlarınıza Dikkat Edin! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Facebook’taki Arkadaşlarınıza Dikkat Edin! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "