Okunma

Facebook’taki Sekmelere Olan İlgi Azaldı


07 Temmuz 2012 Cumartesi 21:51
Facebook’taki Sekmelere Olan İlgi Azaldı

Sosyal ağ kavramı ile bütünleşen Facebook artık internetin en önemli temsilcilerinden birisi oldu. Geniş bir kullanıcı ağına sahip olan site, sunduğu fonksiyonlar ve diğer servislerle olan entegre çalışma sistemi yüzünden tercih sebebi oluyor.

Kısa bir süre önce “İste” adındaki yeni butonu ile “Sosyal Ticaret” kavramını geliştiren yetkililer böylece farklı bir gelir modeli belirledi. Kişilerin almak istedikleri ürünlerden dilek listesi oluşturmasını ya da satın aldıkları ürünleri listelemelerini sağlayan özellik marka etkileşimi için önemli bir hamle oldu.

Bunun yanı sıra eşcinsel evliliğe onay vererek dikkatleri üzerine çeken Facebook’un -geçmiş dönemlerdeki- en önemli yeniliklerinden birisi şüphesiz Zaman Tüneli. Öne çıkarılan içerik paylaşımı ile sosyal ağda yaptıklarınızı film şeridi tadında yayınlayan platformun bu adımı markalardan büyük ilgi gördü.

Fakat haberlerin küçültülerek duvarda daha toplu halde gösterilmesi, yeni ürün ya da kampanyaların büyük kapak fotoğrafı aracılığıyla tanıtılması ve girilen her gelişmenin akış ekranında gösterilmesinden dolayı Zaman Tüneli’ni kullanan firma sayfalarında gerileme başladı.

Zira bilgi bölümünün yanına yerleştirilen sekmelere olan ilgi hayli azaldı. 10.000 hayran ve 500 markanın Facebook sayfasında yapılan araştırma neticesinde sekmelerin kullanımı, Zaman Tüneli’nin hizmete açıldığı 28 Şubat’ta azalmaya başlıyor. Tasarımın zorunlu hale getirildiği 30 Mart tarihinden itibaren ise ciddi bir düşüş yaşanıyor.

Gerek sekmelerin -eski tasarıma nazaran- daha az dikkat çekmesi, gerek sayfayı beğenmeyenler için özel bir alan hazırlanmaması düşüşün nedenleri olarak görülüyor. Bunun sonucunda ise kişi ilgili sayfada daha az zaman harcıyor ve içerikleri detaylı olarak incelemeden profilden ayrılıyor. Akabinde gözden kaçan sekmelerin kullanımı gerileyerek markaların sekmelere yerleşen özel uygulama geliştirme istekleri giderek düşüyor.

:: Markaların Facebook sayfalarında hangi kriterlere önem veriyorsunuz? Zaman Tüneli sekmelere olan ilginizi azalttı mı?

 
yazarCihan PEHLİVAN

'Teknoloji tutkusu dinmek bilmeyen öğrenci' olarak tanınan yazarımız, sosyal medya ve internet gündemini adeta bir gölge gibi takip ediyor. Ek olarak çeşitli yazılım ve servis incelemeleriyle SDN okurlarına faydalı ipuçları veriyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

9 yorum - “Facebook’taki Sekmelere Olan İlgi Azaldı”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  zaman tuneli suks

 2. SDN Okuru dedi ki:

  yıl olmuş 2012 hala zakırbörke para kazandırıyoz 😀

 3. SDN Okuru dedi ki:

  90 bin üyeli sayfa sahibiyim ve zaman tüneli geldiğinden beri ziyaretler yarıdan fazla düştü. zaten sekmelere uğrayan yok. Zaman tüneli bu sebeple zerre kullanışlı değil. üzerinde ciddi çalışılmalı.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Aslında güzel bir düşünce ama kullanıcının kendi sayfasının tamamını kaplaması çok kötü bir seçim (çünkü başka şeylerin konmasına izin vermiyor, kaldı ki yerde kalmıyor). Bunun yerine sayfanın yan tarafında açılır-kapanır şekilde konabilirdi.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  facebook bu zaman tünelini zorunlu kılmakdan wazgeçmeli artık. isteyen girsin isteyen çıksın kardeşim nedir bu ya :@

 6. SDN Okuru dedi ki:

  zukerberg içine ettin facebook un içine! batsın da kurtulalım.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  sekme bilgi kısmındaki menüler işte

 8. __kadıköyRAP__ dedi ki:

  Sekme derken başkanım?

 9. mylife.eg dedi ki:

  Zaman tünelinden başlı başına nefret etmiştim zaten. Artık daha çok twitter kullanıyorum. Facebook bu yolda devam etsin hala

" Facebook’taki Sekmelere Olan İlgi Azaldı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Facebook’taki Sekmelere Olan İlgi Azaldı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Facebook’taki Sekmelere Olan İlgi Azaldı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "