Facebook’tan doktorlar için yapay zeka teknolojisi


18 Ocak 2021 Pazartesi 17:43
ABONE OL
Facebook’tan doktorlar için yapay zeka teknolojisi

Facebook farklı birimlerde farklı ekiplerle yoluna devam ediyor. Facebook’un yapay zeka modelleri sağlık çalışanlarının işine yarayacak türden. Yapay zeka ekibinin elinden çıkan yeni araştırmaya göre sağlık çalışanlarının koronavirüs hastalarını tespit etmesi ve bu hastalık sürecini takip etmesine odaklanan makineler geliştirildi. Hastanelerin bir koronavirüs hastasının durumunu ve X-Ray’lerden gelen verileri gözlemleyerek belirlemesine yardımcı olacak üç farklı yapay zeka modeli ortaya çıktı.

Facebook’un yapay zeka modelleri koronavirüs odaklı

Koronavirüs çalışmaları son hızda devam ediyor. Bu süreçte teknolojinin yardıma koştuğu da oluyor. Facebook yapay zeka araştırmacıları ise geliştirdikleri algoritmalar sayesinde sağlık çalışanlarına yardımcı olmayı hedefliyor. New York Üniversitesi ve Facebook AI(yapay zeka) departmanı, koronavirüse karşı güçlerini birleştiriyor.

Geliştirilen bu algoritmalar sayesinde doktorların hasta takibini yapması hem daha kolay olacak hem de risk altındaki hastaların eve gönderilmesinin önüne geçileceği belirtiliyor.

Facebook'un yapay zeka modelleri

Röntgenlerden çıkarım yapmaya dayanan bu algoritmaların ikisi göğüs röntgenlerinin incelenmesine odaklanıyorken, diğeri bir dizi röntgen filmini incelemeyen, toplamda üç yapay zekalı makineye dayanıyor. Bu makinelerden biri doktorların X-Ray ile hastanın ek oksijen ihtiyacının olup olmadığının belirlenmesine yardımcı olacak.

Geliştirilen makineler koronavirüs hastalarının sağlığını 96 saat yani 4 gün önceden belirleyebiliyor. Bu sayede doktorlar zaman kazanmış oluyor ve hastaya daha kısa sürede müdahale edilebiliyor. Sistemin şu anda kullanılabilirliği tartışmalı. Zira araştırma kısa süre önce yayımlandı ve halka daha sunulmadı. Konu hakkında araştırma yapan uzmanlar ise bu sistemin etkinliği ve güvenirliği hakkında bazı soru işaretleri olduğunu söylüyor.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nü ikincilikle bitirdi. Üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada editörlük yaptı. Yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Tabii tıbbi verilerinizi çalmayacaklar.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

1- Organlarınız çalındı.
2- Gördüğünüz şeylere reklam eklenmesi.

" Facebook’tan doktorlar için yapay zeka teknolojisi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Facebook’tan doktorlar için yapay zeka teknolojisi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Facebook’tan doktorlar için yapay zeka teknolojisi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Konuşmanızı size gösteren Sunny SeeTalk mikrofon! Konuşmanızı size gösteren Sunny SeeTalk mikrofon!
  2. 2 2.000 TL altı en iyi tablet tavsiyeleri 2.000 TL altı en iyi tablet tavsiyeleri
  3. 3 600 TL'ye hangi oyuncu kulaklığını alalım? 600 TL'ye hangi oyuncu kulaklığını alalım?
  4. 4 Peynir ekmek gibi satan teknolojik aksesuarlar! Peynir ekmek gibi satan teknolojik aksesuarlar!
  5. 5 Xiaomi Mi Watch UKT - Saat hakkında son sözler! Xiaomi Mi Watch UKT - Saat hakkında son sözler!
  6. 6 Ezgi Fındık'ın telefonunda ne var? Ezgi Fındık'ın telefonunda ne var?
  7. 7 Tüm monitörleri Ambilight yapan aleti denedik! Tüm monitörleri Ambilight yapan aleti denedik!
  8. 8 Kerem'in gözünden 8. Nesil iPad! Kerem'in gözünden 8. Nesil iPad!
  9. 9 Dijital Tır'da BAYRAKTAR TB2 SİHA kullandık Dijital Tır'da BAYRAKTAR TB2 SİHA kullandık
  10. 10 Zamanı unutturan 5 BluTV içeriği Zamanı unutturan 5 BluTV içeriği