Okunma

Facebook’tan Etiket Özrü


11 Haziran 2011 Cumartesi 08:00
Facebook’tan Etiket Özrü

Çok sayıda fotoğrafın siteye hızlıca yüklenebilmesi için gerekli optimizasyonu yapan Facebook yazılımcıları, yüklenen fotoğraflarda bulunan kişilerin etiketlenmesi işini de kullanıcıların üzerinden almaya çalıştılar.

Bu amaçla geliştirilen yüz algılama fonksiyonu ile otomatik etiketleme özelliği gerçekten bazı kullanıcıların işine yarasa da yanlış etiketlemeler ve daha da önemlisi etiketlenen kişinin onayının alınmadan otomatik olarak etiketleniyor olması kullanıcılardan tepki aldı.

Hatalı etiketleri tek tek silmek zorunda kalan kullanıcılar aynı zamanda etiketlenmek istemedikleri çok sayıda fotoğrafın başkaları tarafından yüklenmesi sonucu Facebook’a şikâyette bulunmaya başladılar.

Önce ABD’de yaşayan Facebook kullanıcılarına açılan bu özellikle bir süre önce Türk kullanıcılar için de aktif hale gelmiş ve açıkçası pek de hoş karşılanmamıştı.

Bu fonksiyonun yarattığı hoşnutsuzluk giderek artınca Facebook yöneticileri de özür dileme kzorunda kaldılar.

:: Otomatik etiketlemeden siz de şikayetçi misiniz?

 
yazarHakan Kilyusufoğlu

Yazdığı haberlerdeki olayları farklı bakış açılarından sunmayı seven yazar, SDN’nin yazı işleri müdürü olarak çalışmaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Facebook’tan Etiket Özrü”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    yüz tanıma teknolojisini geliştirip, alan testi yapıyorlar. böylece yazılımda bulunan hatalar ortaya çıkacak ve daha da kolay tanınmanızı sağlayacak. fbi cia gibi güçler de isminizi yazıp nerede olduğunuzu şıp diye bulacak. belki kendi bilgisayarınızın webcami bile sizi ele verecek.

  2. mylife.eg dedi ki:

    Evet gereksiz bence.

" Facebook’tan Etiket Özrü konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Facebook’tan Etiket Özrü ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Facebook’tan Etiket Özrü ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "